Bikombici

Kombiye Uzak Olan Petek Isınmıyor

Kombiye Uzak Olan Petek Isınmıyor Neden? Eski-yeni fark etmeksizin çoğu dairede ısınma ile alakalı farklı sorunlar çıkabilmektedir. Son petek veya petekler ısınmıyor, çocuk odasındaki petek ısınmıyor, yatak odasındaki kalorifer buz gibi, kombiye uzak olan petek veya peteklerde sıcaklık olmuyor gibi birçok sorunuzu bu sayfa ile yanıtlayacağız.

Kombiye Uzak Olan Petek Isınmıyor

Kombiye Uzak Olan Petek Isınmıyor Neden?

  1. Daireye ilk tesisat döşendiği zaman plastik borular fazla ısıtılmıştır. Bu sebeple kombiye uzak kalan petek/peteklerde hiç ısı olmaz. Fazla ısı durumu boru çaplarının doğrudan daralmasına neden olur. Bu durum nedeniyle o tesisata ve peteklere sıcaklık gitmez. Haliyle ısınmama gibi bir sorun ortaya çıkar.
  2. Tesisat döşenirken farklı bir dirsek kullanıldıysa bu dirsek kombiye uygun olmadığından sorun yaşanır. Çünkü bu gibi durumlarda da yine peteğe ısı gitmez ve haliyle uzak olan petek/peteklerde ısı durumu söz konusu olmamaktadır.
  3. Tesisat bağlantısı ters yapılmıştır. Ters bağlantı bu gibi durumlarda sıkça karşımıza çıkabilmektedir. Böyle bir bağlantı durumu göz önünde bulundurularak tesisat bağlantılarının teker teker kontrol edilmesi, ters bağlantı durumu söz konusu ise mutlaka düzeltilmesi gerekir.
  4. Kombi altında yer alan borulardan, kalorifer dönüş borusu içerisinde filtre bulunmaktadır. Bu filtre pislikleri tutma, kombiye göndermeme görevindedir. Filtre zamanla bakımsızlıktan tıkandı ise bu sebeple de uzakta kalan peteğe sıcak su gitmez, haliyle ısıtma durumu olmaz. Kalorifer filtresi nasıl temizlenir? Merak ediyor ve işlemi uygulamak istiyorsanız linki tıklayabilirsiniz.
  5. Isınmayan petek veya peteğe giden borularda tıkanıklık vardır.
  6. Kombiye Uzak Olan Petek Isınmıyor sorusunun en önemli yanıtlarından biridir; kombide devir daim sağlayan pompanın devir düşürme durumu veya güç yetersizliği durumu. Bu nedenle uzakta kalan petek veya peteklerin ısınmasını engeller. Harici pompa için uzman bir tesisatçıdan yardım alabilirsiniz. Pompada devir düşürme sorunu varsa pompa değişimi için servis yardımı almalısınız.
  7. Ana hat boru kalınlığı yeterli değildir. Boru ince ise yine uzakta kalan peteğe su basımı olmaz. Bu sebeple de yine uzakta kalan petek veya peteklerde ısıtma durumu söz konusu olmaz.
  8. Tesisata yapılan reglaj ayarı bozulmuştur. Yeni bir reglaj ayarı yapılması gerekir. Kombiye Uzak Olan Petek Isınmıyor konusunda etkili yöntemlerden biri de reglaj ayarıdır.

DİP NOT: Kombi daire içerisinde yer alan peteklerin bazılarını ısıtıyor bazılarını ısıtmıyorsa yukarıda da bahsedildiği gibi sorun genel olarak tesisata ve tesisatta mevcut olan aksaklıklara bağlıdır. Bu gibi durumlarda tespit ve çözüm için uzman bir tesisatçıdan yardım almak gerekir. Sorun kombiden kaynaklı olsaydı hiçbir petek ısınmazdı.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?