Bikombici

Kombi Neden Su Akıtır?

Kombi su akıtıyor ne yapmalıyım? Cihazın altından su damlatıyor neden? Kombi Neden Su Akıtır? Gibi birçok soru ile gelen kombi kullanıcılarına özel hazırlanan bu makalemizde sorun hakkındaki tüm detaylar yazmaktadır.

Kombi Neden Su Akıtır?

Kombi Neden Su Akıtır?

Sizler de kombinizde su akıntısı sorunu ile karşılaştınız ve kombi neden su akıtır? diyorsanız işte muhtemel sebepleri;

 1. Parçalarda delinme, çatlama veya kırılma vardır,
 2. Kombiye fazla su basılmıştır,
 3. Yüksek basınç sebebiyle kombi fazla suyu tahliye ediyordur,
 4. Kombiye uzun zamandır bakım yapılmamıştır,
 5. Kombi açık balkonda uzun süre kapalı kaldıysa donmuş bu sebeple su akıtıyor olabilir.

Tabi öncesinde suyun nereden veya hangi parçadan geldiği de önemlidir.

Kombi Su Akıtıyor Ne Yapmalıyım?

Kombi Neden Su Akıtır? sorununun en temel sebepleri veya bu duruma neden olan durumlar aşağıda paylaşılmıştır.

 • Kombiye fazla su bastınız ve kombi bu sebeple su tahliyesi yapıyorsa; kombiye en yakın petekten su alarak fazla basıncı daha doğrusu yüksek basıncı düşürebilirsiniz. Basınç ideal değere geldiğinde muhtemelen su akıntısı duracak veya yüksek oranda azalacaktır.
 • Kombinin basıncını yüksek olarak görüntülüyorsanız; yine kombiye en yakın petekten su alarak yüksek basıncı düşürebilirsiniz. Ancak bu aşamada basıncı takipte kalmalısınız. Basınç yine kendi kendine yükselir de cihaz su akıtmaya devam ederse bu durumda servis çağırmalısınız.
 • Kombi açık balkonda kaldı ve donma durumu sebebiyle su akıtıyorsa; bu durumun önüne geçmek için ya balkonu kapattırmalı ya da kombiyi ve alt tesisatını uygun dolap içine almalısınız.

Harici durumlarda maalesef ki kullanıcı olarak yapabileceğiniz başka bir işlem bulunmamaktadır.

Kombi Altındaki Borudan Su Damlatıyor Neden?

Kombi Neden Su Akıtır? durumu çoğu zaman tesisata bağlı olabilir. Kombi altında yer alan borular tesisata aittir. Genellikle 4 adet boru yer alır. Bu borular; soğuk su girişi/sıcak su çıkışı, kalorifer gidişi/kalorifer dönüşüdür. Eğer bu boruların birinde veya birkaçında ya da bağlantı kısımlarından su geliyorsa uzman bir tesisatçıdan yardım almak gerekir. Bu aşamada Kombi Servisi ekiplerinin yapabileceği işlem bulunmamaktadır.

Sorunu yerinde tespit edecek olan tesisatçı, çözüm sağlayarak size bu konuda yardımcı olacaktır.

Kombi Tahliye Vanasından Su Akıtıyor Neden?

Kombi emniyet ventili su akıtıyor sorusu birçok kez karşımıza çıkmaktadır. Tahliye vanası dediğiniz eğer 3 bar emniyet ventili ise; bu durumda 2 seçenek vardır.

 1. 3 bar emniyet ventili arızalı,
 2. Kombide yüksek basınç sorunu var 3 bar emniyet ventili fazla suyu tahliye etmek için açılmıştır. Yani kombi emniyet ventili su kaçırıyor olabilir.

Kombi emniyet ventili su akıtıyor durumunda; öncelikle kombideki su basıncını kontrol etmek gerekir. Yüksek basınç durumu söz konusu ise 3 bar emniyet ventili açılıp kombideki fazla suyu tahliye ediyordur. Bu durumda asıl sorun olan basınç yükselme durumunun sebeplerine bakmak, çözüm sağlamak gerekir. Bu sorun giderilirse kombi basıncı yükselmez ve bu sebeple tahliye vanasındaki su akıntısı sorunu da çözülür.

Kombi emniyet ventili su kaçırıyor dediğiniz durum şu şekilde oluyorsa: 3 bar emniyet ventili arızalı, kombi basıncı yüksek olmadığı veya yüksek ölçülmediği halde su tahliyesi durumu söz konusu ise bu durumda parça değiştirilmelidir.

Kombi Bacasından Su Akıyor Neden?

Bu durum genel olarak yoğuşmalı kombilerde karşımıza çıkar. Bize Yoğuşmalı kombi bacasından su damlıyor neden olabilir? Gibi birçok soru gelmektedir.

Bir yoğuşmalı kombi bacadan su atıyorsa; muhtemelen baca montajı yanlış olduğu için eğim sorunu vardır. Yoğuşmalı kombi bacaları su buharı yüksek olan bir gaz salmaktadır. Bu durum yoğun bir su buharı çıkışı olacağına işarettir. Bu nedenledir ki yoğuşmalı kombilerde yaklaşık %4 eğim ile bacanın camdan veya balkondan dışarı uzanması gerekir. Böyle bir montaj işlemi yapılırsa; yoğuşma işlemine girmesi gereken su buharı bacadan dışarı kaçamaz, verim kaybı da yaşanmamış olur.

Bu nedenle; bacanın kombiye tam anlamı ile oturtulması, bacaya hafif yukarıya doğru eğim verilmesi gerekir. Böyle bir işlem yapılmadıysa kombi bacadan dışarı su akıtır veya damlatır. Eğim doğru şekilde verilir ve kurallara uygun bir montaj işlemi yapılırsa bu gibi sorunlar da yaşanmamış olur. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda bacanın kontrolü veya doğru montaj işlemi için mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Kombide Hangi Parçalar Su Akıtabilir?

 1. 3 bar emniyet ventili
 2. Doldurma musluğu,
 3. Ana eşanjörplaka eşanjör,
 4. Sağ-sol blok,
 5. Genleşme tankı,
 6. Devir daim pompası,
 7. Hava atma prujörü gibi parçalardır.

Bu parçalar birçok sebeple arızalanabilir, çatlayabilir, delinebilir ve bu sebeple kombide su akıtma sorununa sebep olabilir. Kombi Neden Su Akıtır? başlığı altında sunulan bilgileri incelediniz. Teknik anlamda müdahale için mutlaka servis yardımı almalısınız.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?