Bikombici

Kombi Basıncı Neden Sürekli Düşer?

Kombi Basıncı Neden Sürekli Düşer? Kombi basıncının çok sık düşmesinin birçok sebebi bulunur. Bu aşamada öncelikle su kaçağı kontrolü yapmak gerekir. Kaloriferlerde, kombi altındaki tesisat borularında veya bağlantılarında gözle görülür su akıntıları varsa bu duruma uzman bir tesisatçı müdahale eder. Kombinin alt kısmında bir su kaçağı durumu varsa bu duruma uzman bir kombi teknisyeni müdahale eder.

Kombi basıncı düşüyor

 • Gözle görülür bir su kaçağı olmamasına karşın, kombi günde birden çok (mesela günde 3-4 kereden fazla) basıncı düşürmekte ise; bu aşamada sıva altı tesisat kaçağı var diyebiliriz. Bu aşamada uzman bir tesisatçı çağırarak kaçağın tespit edilmesini ve çözümlenmesini sağlamak gerekir. Ancak kombi birkaç günde bir su akıtıyorsa bu aşamada sorun genel olarak tesisatta değil, kombidedir.

Kombi Basıncı Düşüyor! Hangi Parçalar Arızalı?

 • Genleşme tankının havası eksik veya bitmişse bu durumun en temel sebebi kombinin bakımsız kalmasıdır. Kombiye düzenli şekilde bakım yapılmazsa veya eksik bakım yapılırsa bu gibi sorunlar çok sık yaşanır.
 • Genleşme tankı delik veya patlak olabilir.
 • Eşanjörde kireçlenme olabilir.

SİZDEN GELEN SORULAR

Kombi Basıncı Neden Sürekli Düşer? başlığı altında sunduğumuz bu konu hakkında bizlere sıkça sorular gelmektedir. Kombi Basıncı Neden Sürekli Düşer? gelin bu konudaki tüm merak edilenleri kısaca açıklayalım…

 1. Kombi basıncı düşüyor ne yapmalı?

Kombi su basıncı hiçbir zaman sabit kalmaz. Kullanıma bağlı düşmeler de yükselmeler de olabilmektedir. Ancak önemli olan 0.8 bar aşağısına düşmemesi veya 2.5 bar üzerine çıkmamasıdır. Peki kombi su basıncı düşünce ne yapmalı? Önce kombiye su doldurma musluğu ile su basmalı. Basınç takip edilmeli. Su basıncı yine çok sık düşerse uzman yardımı alınmalıdır.

 1. Kombideki bar ne işe yarar?

Kombi barı dediğimiz şey aslında tesisat suyunun basıncıdır. Kısacası tesisatta dolaşan suyun basıncı da diyebiliriz. Kombilerin petekleri ısıtabilmesi ve sıcak su verebilmesi için bar değeri önemlidir. Bar değeri düşük olduğunda da yüksek olduğunda da cihaz ile alakalı sorunlar yaşanmaktadır.

 1. Kombi kaç günde su eksiltir?

Kombiler normalde tabir-i caizse ayda yılda bir basıncı düşürebilmektedir. Bu durum birkaç haftada bir olduğunda da normal diyebiliriz.

 1. Kombiye su gelmiyor neden?

Öncelikle dairenizde su kesintisi olmadığından, kombi altında bulunan soğuk su giriş vanasının açık durumda olduğundan emin olmalısınız. Dairede su kesintisi var veya vana kapalı ise kombiye su gelmez yani kombiye su basma işlemi yapılamaz. Dairede su kesintisi yok ve vanalar kapalı ise bu durumda doldurma musluğunu incelemek gerekir. Musluk döndüğünde su sesi gelmiyorsa musluk bozuk demektir. Musluk döndüğünde su sesi geldiği halde basınç yükselmiyor veya arıza düzelmiyorsa bu aşamada; basınç sensörü, pompa, manometre, termomanometre gibi parçaları incelemek gerekir.

 1. Kombi su basıncı 2 bar olursa ne olur?

Bu durumda endişe edilmemelidir. Kombi su basıncının ideal aralığı 1 ile 2 bar arasıdır. Basınç değeri 2.5 barı geçmediği sürece bir sorun teşkil etmez. Yine de bu durumdan tedirgin olan müşterilerimiz var. Mesela bize çok sık Vaillant kombinin basıncını nasıl düşürebilirim? Soruları geliyor. 2 bar ve üzeri basınç değeri sizi tedirgin ediyorsa kombiye en yakın petekten su alarak basıncı düşürebilirsiniz.

 1. Yazın kombi su basıncı kaç olmalı?

Bize genel olarak Viessmann kombi bar ayarı kaç olmalı? gibi sorular da gelmektedir. Yaz-kış kısacası her mevsim fark etmeksizin ayrıca marka model ve çeşit ayırdımı olmaksızın tüm kombilerin su basıncı 1 ile 2 bar arasında olmalıdır.

 1. Kombi susuz kalınca ne olur?

Çoğu kombide birçok emniyet sistemi bulunmaktadır. Kombi susuz kaldığında daha doğrusu basınç düştüğünde otomatik arızaya geçer ve kendini kısa süreliğine bloke eder. Yani hiçbir konumda çalışmaz. Bu şekilde uzun süre açık kalırsa bazı kombilerde susuz çalışma yapabilmektedir. Biz buna kuru yanma sorunu da diyebiliyoruz. Cihaz susuz çalışmaya kendini zorlarsa bazı parçalar bozulabilmektedir. Ancak bu düşük bir ihtimaldir.

 1. Kombi su doldurma vanası hangi yöne açılır?

Genel olarak doldurma muslukları sol tarafa doğru yani saat yönünün tersine doğru açılmaktadır. Yeni nesil bazı kombilerde sağa doğru yani saat yönüne doğru açıldığı da görülebilmektedir.

 1. Kombi suyu ne zaman biter?

Kombiye düzenli bakım yapıldığı sürece basınç düşme gibi sorunlarla ayrıca sürekli su doldurma gibi durumlarla karşılaşılmamaktadır. Ancak bakımsız kalan kombilerde basınç yani kombi suyu çok sık bitebilmektedir. Kombiye 2-3 haftada bir, ayda bir veya daha uzun sürede bir su basıldığı sürece sorun yok diyebiliriz. Bu durum haricinde kombi suyu daha kısa sürede bitiriyorsa ya tesisatta ya da kombide sorun var diyebiliriz.

 1. Kombi hava tankı kaç bar olmalı?

Genleşme tankının havası normalde 0.75 mbar kadar olmalıdır. 1 bar ve üzeri her zaman için yüksek  diyebiliriz.

Kombi Basıncı Neden Sürekli Düşer? başlığı altında sunulan bilgileri ve bu konuda merak edilen tüm sorular  ile yanıtları incelediniz. Sizler de bu sorunu yaşamakta iseniz çözüm için mutlaka servis yardımı almalısınız.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?