Bikombici

Kombi Genleşme Tankı Ne İşe Yarar?

Kombi Genleşme Tankı Ne İşe Yarar? İmbisat deposu olarak da bilinen, yuvarlak veya dikdörtgen şeklinde olabilen parça şu şekilde özetlenebilmektedir: su ısındıkça genleşmeye uğrar yani çoğalmaktadır. Çoğalan su, içinde mevcut olan kapalı ısıtma sistemlerine zarar verir. Isının yükselmesi ile genleşen su, kontrol altına alınamazsa eğer sistemde sızıntılara yol açar.

Kombi Genleşme Tankı Ne İşe Yarar?

En zayıf noktadan patlak vermekte olan sızıntılar, sistemden alınan verimi engellediği gibi sistemin arızalanmasına da neden olur. Bu basıncı ve oluşabilmesi mümkün olan tehlikeleri engellemek adına genleşme tankı tasarlanmıştır. Bu bilgilerden de anlaşılacağı üzere Genleşme Tankının görevi belirttiğimiz gibi; sistem basıncını eşitleyebilmektir.

Kombi Genleşme Tankı Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Kombi Genleşme Tankı Ne İşe Yarar? Genleşme tankları diyafram lastik ile ikiye bölünmüş parçalardır. Bir kısmında hava dolu oluyorken bir kısmı da sudan oluşmaktadır. Sıcak su ve ısıtma sistemine girerken sistemdeki basınç yükselir. Basınç yükseldikçe genleşme deposunda yer alan diyafram aşağıya doğru itilmektedir. Bu sayede tanktaki hava sıkışmakta ve fazla suyun girmesi için de alan yaratılmaktadır. Sistemdeki yüksek basınç azalır, bu özellik sayesinde borular da hasar görmemiş olur.

Kombideki görevi bakımından genleşme tankı önemli ve maliyetli bir parçadır.

Kombi Genleşme Tankı Ömrü Ne Kadardır?

Ortalama 5 yıl kadardır. Ancak daha kısa sürede veya daha uzun sürede ömrünü tamamlayan genleşme tankları da olabilmektedir.

Kombi Genleşme Tankı Ne İşe Yarar? Neden Arızalanmaktadır?

  1. Zamanla membranı delinmektedir,
  2. Bakımsızlıktan havası bitmektedir,
  3. Zamanla bakımsızlıktan çürüyebilmekte veya delinebilmektedir.

Genleşme tanklarının arızalanmasındaki en temel sebep cihazın bakımsız kalması, bakım işlemlerinin uzun süre yapılmamasıdır. Kombide bu gibi büyük sorunlarla karşılaşmamak için kombinize mutlaka yılda 1 kez bakım yaptırın. Kombi bakımı için linki tıklayabilirsiniz. Bakım konusunda her zaman uzman yardımı almak şarttır.

Kombide Genleşme Tankı Arızası Nasıl Anlaşılır?

  • Kombide düşük basınç sorunu yaşanabilmektedir. Kombiye sıklıkla su basmak zorunda kalabilirsiniz.
  • Kombide yüksek basınç sorunu yaşanabilmektedir. Kombinin sıklıkla su basıncını düşürmek zorunda kalabilirsiniz.
  • Kombide su akıtma sorunu yaşanabilmektedir.

Ancak belirtilen bu sorunların tek sebebi genleşme tankı değildir. Fakat genleşme tankı bu gibi sorunlarda arızalı olabilme ihtimali bulunan bir parçadır.

Kombi Genleşme Tankı Havası Biterse Ne Olur?

Kombi sistem basıncını eşitleyemez. Yani kombide basınç düşme ve yükselme gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Kullanıcı kombiye çok sık su basma veya çok sık basıncı düşürme işlemleri uygulamak zorunda kalabilmektedir.

Genleşme Tankına Ne Kadar Hava Basılır?

Genleşme tankının havası 0.75 mbar olmalıdır. 1-2 bar civarı bilgiler yanlıştır. Genleşme tankı hava basıncı 1 bar ve üzerine çıkarsa parçada su akıtma durumları söz konusu olabilmektedir.

Kombiye Azot Gazı Basılır mı?

Kombide genleşme tanklarında en başında belirli oranda azot gazı bulunmaktadır. Sonrasında meydana gelen genleşme tankı sorunlarında tanka azot gazı değil hava basılmaktadır.

Genleşme Tankı Değişimi Kolay mı?

Kombinin monte edildiği yere, kombi marka model ve çeşidine bağlı olarak işlem kolaylığı farklı olmaktadır. Kimi kombilerde genleşme tankını değiştirmek için kombiyi söküp takmak gerekebiliyorken kimi kombilerde parça doğrudan da değiştirilebilmektedir.

Parçayı değiştirmek için kombiyi söküp takmak da gerekirse parça değişim ücretine ekstra kombi sök/tak yani demontaj/montaj bedeli de eklenmektedir.

Genleşme Tankı Arızası Çözümü

Kombide yukarıda belirtilen arıza durumlarından biri söz konusu ise öncelikle parçanın havası ölçülmektedir. Hava kontrolü neticesinde düşük ölçülür ise hava basımı uygulanmaktadır. Hava basılıp kontrol altına alınan cihazda yine aynı sorun görülürse tankın patlak olacağı düşünülerek değişimi yapılmaktadır. Cihazda oluşan arızaya müdahale etmek için kombiyi inceleyen servis teknisyeni uzman ise doğrudan da parçanın patlak olduğunu anlayabilmekte ve sonuç olarak parçayı direk değiştirebilmektedir.

Parça su akıtıyorsa deliktir. Bu aşamada da parça değişimi yapılarak sorun çözümlenebilmektedir. Genleşme tankı sorunlarında parça tamiri olmamaktadır.

DİP NOT: Kombi Genleşme Tankı Ne İşe Yarar? konusu hakkındaki bilgileri okudunuz. Firmamızda genleşme tankı değişimleri servis + işçilik dahil 1 yıl garanti kapsamımız altındadır.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?