Bikombici

Neva Kombi F10 Arızası

Demirdöküm Neva Kombi F10 Arızası başlığı altında bu sorunun neden yaşanabileceği, bu sorunda kullanıcının evde yapması gereken işlemler bilgisi, çözüm için video bilgisi dahil aklınıza bu sorunda takılan tüm sorulara yanıt bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Demirdöküm Neva Kombi F10 Arızası Nedir?

Düşük tesisat su basınç sorunudur. Kombi tesisatında yeterli basınçta su yok ise kombi bu hatayı verir. Tesisat devresi basıncı yükseltildiğinde (ideal değere getirildiğinde) sorun çözümlenecektir.

Demirdöküm Neva model kombiler bu arızası şu şekilde vermektedir: Öncelikle ekranda F_ belirmekte, ardından ekrana 10 yansımakta son olarak sistemde ölçülen su basıncı yansımaktadır (mesela 0.2 bar gibi…).

Bu şekilde bir uyarı kodu alındığında ve basınç 1 bardan daha az ölçüldüğünde su basma işlemi gerekmektedir. Su basma işlemi kombi tesisatına yapılmaktadır ve işlem için kombilerde doldurma musluğu bulunmaktadır. Doldurma musluğu; dolum vanası, doldurma vanası gibi isimlerle de bilinmektedir.

Kombide doldurma muslukları kombinin alt kısmında yer alır. Renk olarak, yer olarak ve şekil olarak değişmektedir.

İPUCU: Demirdöküm Neva model kombilerde doldurma musluğu sağ altta siyah renktedir. Bu modellerde su basınç göstergesi yani manometre bulunmamaktadır. Kombi tesisat suyu basıncı ekranda gösterilmekte olup basınç sensörü tarafından ölçülmektedir.

Demirdöküm Neva Kombiye Nasıl Su Basılır?

Basıncı yükseltme, basıncı artırma, barı yükseltme veya barı artırma gibi isimlerle de bilinen işlem servis çağırmadan evde yapabileceğiniz kadar basittir. Dilerseniz sizler için hazırladığımız videomuzu izleyerek işlemi yapabilir, dilerseniz bu makalemizi okuyarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Neva Kombi F10 Arızası durumunda öncelikle ekrandaki basınç değerini okumalı, tesisat basıncı 1 bardan daha az ölçülüyor ise basıncı yükseltmek için doldurma musluğunu bulmalısınız. Doldurma musluğu Neva kombilerde sağ alt tarafta ve siyah renktedir. Videomuzda parça gösterilmiştir. Parçayı solunuza doğru çevirdiğinizde kombiden normal çeşmeyi açmışsınız gibi su sesi duyacaksınız. Bu sesi duyamıyorsanız bir aksaklık var demektir. Nedir bu aksaklıklar?

Doldurma musluğu dönüyor ama su sesi gelmiyor neden?

  1. Dairenizde su kesintisi olabilir,
  2. Dairenize gelen su vanası kapalı olabilir,
  3. Kombi alt kısmında yer alan tesisat vanalarından soğuk su giriş borusu üzerindeki vana kapalı olabilir,
  4. Doğru parçayı çevirmiyor olabilirsiniz,
  5. Doldurma musluğu bozuk (boşa dönüyor) olabilir.

Dairenizde su kesintisi yok, vanalar açık olmasına rağmen doldurma musluğunun boşa döndüğü durumlarda parçanın değişimi gerekmektedir. Bu durumda da mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

Doldurma musluğu açıldığında su sesi geliyorsa ekranı mutlaka takip etmelisiniz. Ekranda düşük olan basınç değerinde yükselmeler olacaktır. Bu yükselme 1.5 bar değerine geldiğinde doldurma musluğunu sağa çevirip kapatmayı unutmamalısınız. Parça açık kalırsa su doldurma işlemi devam eder ve Neva kombi yüksek basınç sebebiyle su akıtmaya başlar. Yani emniyet ventili devreye girerek fazla suyu tahliye etmeye başlar.

Su basma işlemi tamamlandıktan sonra Neva kombilerde ekran direk normale dönmez. Basınç değeri ekranda sabit şekilde kalır. Bu aşamada kombi açma/kapama düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutmak gerekir. Ekrana bir derece yansıdığında cihaz normale dönmüş demektir. Bu aşamada Demirdöküm Neva Kombi F10 Arızası çözümlenmiş olur. Harici bir aksaklık yok ise cihaz normal çalışmaya kaldığı yerden devam edecektir.

Servis Çağrılması Gereken Durumlar

Demirdöküm Neva Kombi F10 Arızası durumunda belirtilen işlemi uygulayarak çözüm sağlayamadığınız durumlarda, işlemin yapılamadığı durumlarda veya işlemi çok sık yapmak durumunda kaldığınızda mutlaka servis çağırmalısınız.

  1. Doldurma musluğu kırıldı, bulunamıyor, boşa dönüyor ise doldurma musluğu değişimi gerekmektedir.
  2. Su basma işlemi uygulanmasına rağmen kombi hala F_10 (düşük basınç) uyarısı veriyorsa basınç göstergesinde bir aksaklık veya tıkanıklık olabilir. Parçanın bu aşamada durumuna göre tamiri veya temizliği gerekebilir.
  3. Kombi çok sık F_10 (düşük basınç) uyarısı veriyorsa gözle görülür su kaçağı, sıva altı tesisat kaçağı durumları, kombinin bakımsız kalması, tankın patlak/delik olması, tankta hava olmaması, eşanjörde kireç olması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için mutlaka servis çağırmalı ve uzman desteği almalısınız..

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?