Bikombici

Kombi 224 Arızası

Özellikle de Buderus ve Bosch kombilerde sıkça duyduğumuz 224 arıza kodu hakkındaki detayları bu makalemizde aktaracağız. Kombi 224 Arızası nı neden verir ve bu sorunda yapılması gereken işlemler neler olabilir? Açıklamaları hemen inceleyebilirsiniz.

Kombi 224 Arızası

Kombi 224 Arızası Nedir?

Atık gaz ya da ısı bloğu sıcaklığı sınırlayıcı devrede.

Bunları Biliyor muydunuz?

224 Arıza Kodu; Buderus markalı Logamax Plus GB022İ-24 K H / Logamax Plus GB122İ- 24 KD model kombilerde ayrıca Bosch Condens 2200i W ve Bosch Condens 2300i W model kombilerde belirttiğimiz anlama gelmektedir.

Servis Öncesi Ne Yapılabilir?

 • Kombi alt kısmında tesisata ait borular ve bu boruların üzerinde vanalar vardır. Bu vanaların kombi açık da olsa kapalı durumda da olsa her zaman için açık olması gerekmektedir. Vanalar kapalı olursa eğer devir daim durumu söz konusu olmaz, kombi sıcak su vermez ve birçok sıkıntı yaşanabilir. Bu yüzden bu sorunda önce vanalara bakmalı, kapalı ise mutlaka açık konuma çevirmelisiniz.
 • Kaloriferlerin yan kısımlarında bulunan vanaların açık olması gerekir. Vanalar kapalı olursa ısı gitmez ve cihaz bu sebeple arızaya geçebilir. Vanalar genellikle sola çevrildiğinde açılmaktadır. Ancak sağa çevrilerek açılan vanalar da bulunmaktadır. Vanaları kontrol ederek açık yöne doğru çevirmeli, en az 3 kalorifer vanasını açık konumda bırakmalısınız. Bu işlem kombi yaz konumunda da olsa kış konumunda da olsa mutlaka yapılmalıdır.
 • Kombi tesisat basıncı düşmüş ise basınç yükseltilmeli, tesisata yani kombiye su basılmalıdır. Su basma işlemi için kombi altında bulunan doldurma musluğunu kullanmalısınız. Doldurma musluğu kombiye monteli sağa sola çevrilebilir, genellikle mavi renkte olan bir parçadır. Su basma işlemi 1.5 bara kadar yapılmalıdır.
 • Kombi resetlenmelidir. Reset işlemi çoğu arızanın çözümlenmesini sağlayabilmektedir. Arıza durumlarının genelinde de reset işlemi uygulanmalıdır. Reset işlemi arızanın düzelmemesi halinde en fazla 3 kez peş peşe uygulanabilmektedir.

Belirtilen işlem-kontroller neticesinde sonuç alamadıysanız teknik servis yardımı almanız şarttır.

Kombi 224 Arızası’nın Sebepleri Neler Olabilir?

 1. Isı bloğu sıcaklık sınırlayıcısında sorun olabilmektedir,
 2. Isı bloğu sıcaklık sınırlayıcısı bağlantılarında sorun olabilmektedir,
 3. Atık gaz sıcaklık sınırlayıcısında sorun olabilmektedir,
 4. Atık gaz sıcaklık sınırlayıcısı bağlantılarında sorun olabilmektedir,
 5. Pompa arızası olabilmektedir,
 6. Sensör arızası olabilmektedir,
 7. Kart arızası olabilmektedir,
 8. Fan arızası olabilmektedir.

Ancak yine de Kombi 224 Arızası’nın bir uzman tarafından yerinde görülmesi, tespit edilmesi ve müdahalesi gerekmektedir. Sunulan bilgilerden yola çıkarak “can ve mal güvenliği” açısından kombiye kesinlikle müdahale etmemelisiniz.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?