Bikombici

Kombi Elektronik Kart Nedir?

Kombi Elektronik Kart Nedir? Kombinin beynidir. Kombideki mevcut parçaların hemen hepsi çalışmak için elektronik karttan komut-emir almaktadır. Beyin kartı, anakart olarak da bilinmektedir.

Kombi Elektronik Kart Nedir?

Kombi Elektronik Kart Nedir? Neden Bozulur?

  1. Voltaj dalgalanması sebebiyle,
  2. Parçanın ve kombinin eskimesi sebebiyle,
  3. Harici parçaların arızalanıp, kartı bozması sebebiyle sorun çıkarabilmektedir.

Günümüze bakılırsa özellikle de voltaj dalgalanması durumu sebebiyle bozulması durumu ile daha sık karşılaşmaktayız. Şebekeden gelen voltaj ile çalışan kombiler ortalama 220-230 V civarında sağlıklı çalışmaktadır. Bu voltaj düşük veya yüksek olursa kombi kartı doğrudan hasar görebilmekte ve bu durum kombinin hiçbir konumda çalışmamasına neden olabilmektedir.

Elektrik Kesintisi Sonrası Kombi Neden Çalışmaz?

Az önce de belirttiğimiz gibi şebeke voltajında meydana gelen dalgalanma (elektrik kesintisinde voltajın düşmesi, elektrik geldiğinde yüksek voltta elektrik gelmesi durumu) sebebiyle kombi kartı hasar görebilmekte hatta yanabilmektedir. Kombinin beyni olan parça bozulur veya yanarsa kombiden verim beklenmez. Bu durumda bazen kombi ekranına ışık-elektrik gelmez bazen de ışık-elektrik olduğu halde kombi devreye girmez.

Elektrik kesintisinden sonra kombi hiçbir şekilde çalışmıyor, devreye girmiyor, ateşleme yapmıyorsa bu durum muhtemelen kartın arızalanmasına veya yanmasına bağlıdır.

Kombi Elektronik Kart Nedir? Arızalandığı Nasıl Anlaşılır?

  • Kombi hem sıcak su vermez hem de ısıtmaz. Ortak sorun vardır veya harici olarak sadece sıcak su vermeyip sadece ısıtma da olmaz.
  • Dairede elektrik kesintisi olmamasına rağmen ekrana elektrik gelmez.
  • Ekran ledi sürekli yanar, hiç sönmez.
  • Ekrandaki tüm simgeler aynı anda yanar veya yanıp söner.
  • Elektrik kesintisinden sonra kombi çalışmaz.
  • Kombi yaz konumunda olmasına rağmen peteklerin hepsi ısınabilmektedir.
  • Ekransız kombilerde ledlerin hepsi birden yanar veya yanıp söner.

Bu ve buna benzer birçok durum kombi anakartının arızalı olduğunu bize anlatabilmektedir. Ancak belirtilen bu durumların tek sebebi anakart arızası olmamaktadır.

Kombi Elektronik Kart Nedir? Kombi Anakart Arızası Çözümü

Parçanın arızalanması halinde parçanın arıza durumuna bakılarak, parça incelenerek ve kullanıcıdan da onay alınarak tamir/onarım/revizyon işlemi yapılmaktadır. Anakart tamiri genel olarak aynı gün içerisinde yapılabilmektedir. Kartın arıza durumuna ve yoğunluğa bağlı olarak işlem bir sonraki güne de kalabilmektedir.

Parça tamir edilmeyecek durumdaysa veya kullanıcı sıfır parça/yeni parça istiyorsa parçanın doğrudan değişimi gerçekleştirilerek sorun giderilebilmektedir.

DİP NOT: Kombinizin marka modeli veya çeşidi ne olursa olsun anakart arızası durumunda hem tamir hem de değişim işlemlerine servis + işçilik dahil 1 yıl garanti vermekteyiz.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?