Bikombici

Kombide Gösterge Ne İşe Yarar?

Kombide Gösterge Ne İşe Yarar? Kombi tesisat suyu basıncını gösterme görevinde olan parçadır. Kombilerin marka model ve çeşidine bağlı olarak manometre ve termomanometre olarak değişebilmektedir. Her kombide bir manometre veya termomanometre olacak diye bir kaide yoktur. Kimi kombilerde bu iki parça da olmaz.

Kombide Gösterge Ne İşe Yarar?

Manometre; yalnızca kombi tesisat basıncını göstermektedir. Yuvarlak saat şeklinde bir parçadır. Genellikle 0 bardan başlayarak 4 bara kadar çıkmaktadır.

Termomanometre; manometre gibi yuvarlak bir parçadır. Bir kısmında kombi tesisat basıncını, diğer kısmında kalorifer tesisatında ölçülen suyun sıcaklığını göstermektedir.

Kombide Gösterge Ne İşe Yarar? Bu konuda bilgi aktardığımıza göre parça hakkındaki diğer detayları da şu şekilde aktarabiliriz:

Kombide Gösterge Neden Arızalanır?

  • Çubuğunun kırılması sebebiyle,
  • Tıkanıklık olması sebebiyle arızalanabilmektedir.

Kombide Basınç Göstergesinin Arızalı Olduğu Nasıl Anlaşılmaktadır?

  1. Kombiye su basma işlemi için doldurma musluğunu açtığınızda kombiden su sesi geldiği halde göstergede ilerleme veya hareket yoksa gösterge arızalı olabilmektedir,
  2. Gösterge yüksek basıncı gösterdiğinde, petekten su boşaltıldığı halde yine göstergede bir hareket olmuyorsa gösterge arızalı olabilmektedir.

Tabi yine de bu gibi arıza durumları sadece göstergeye bağlı olmaz. Bu yüzden parçanın kesin olarak arızalı olup olmadığı yerinde uzmanı tarafından tespit edilirse anlaşılabilmektedir.

Kombide Basınç Göstergesi Arızası Çözümü

Parça arızalı olarak tespit edildiğinde önce ne tür bir sorun olduğuna bakılmaktadır. Parça tıkanmış ise temizlenerek tıkanıklık giderilebilmekte ve sorun çözümlenebilmektedir. Ancak parça arızalı olarak tespit edilmişse mutlaka değişimi yapılarak sorun giderilebilmektedir.

DİP NOT: Bosch, Ferroli, Demirdöküm, Vaillant, Baymak, Protherm… Fark etmeksizin basınç göstergesi arızalarında servis + işçilik dahil 1 yıl garanti vermekteyiz. Kombide Gösterge Ne İşe Yarar? başlığı altında sunulan bilgiler sizler için yetersiz ise çağrı merkezimize ulaşarak sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?