Bikombici

Kombide Fan Ne İşe Yarar?

Kombide Fan Ne İşe Yarar? Fan hermetik ve yoğuşmalı kombilerde bulunan bir parçadır. Üst kısımda bulunmaktadır ve dışarıya uzanan hava akım borusu çıkışına yakın durumdadır. Fan; kombinin çalışması için gerekli olan temiz havayı dışarıdan içeri almakta, kombi yandıktan sonra meydana gelen atık-kötü gazı dışarı göndermektedir.

Kombide Fan Ne İşe Yarar?

Kombide Fan Ne İşe Yarar? Neden Bozulur?

Kombi fanının arızalı olduğu nasıl anlaşılmaktadır? Kombide fan arızası nasıl anlaşılmaktadır? Gibi soruların yanıtı aşağıdadır.

  1. Kombinin kullanım süresini tamamlaması sebebiyle,
  2. Kombinin uzun zamandır bakımsız kalması sebebiyle,
  3. Rulmanlarının zaman içerisinde dağılması sebebiyle,
  4. Yoğuşmalı kombilerde voltaj dalgalanmaları sebebiyle arızalanabilmektedir.

Kombi Fan Motoru Bozulursa Ne Olur?

Kombide Fan Ne İşe Yarar? Kombi fan arızası, fan motoru arızası nasıl anlaşılmaktadır?

  • Cihaz çalışırken ses yapabilmektedir,
  • Kombi hava akış-atık gaz devresi-baca sistemi hatası verir, (mesela Demirdöküm F05-F5 Arızası gibi…)
  • Kombi hiç çalışmayabilmektedir,

Tabi bu gibi sorunlar sadece fana veya fan motoruna bağlı değildir. Kullanıcı olarak fanın arızalı olduğunu kendiniz tespit edemezsiniz. Bu tespitin ve müdahalenin yerinde uzmanı tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

Voltaj Dalgalanması Sebebiyle Kombi Fanı Arızalanır mı?

Evet, arızalanabilmektedir. Özellikle de yoğuşmalı kombilerdeki fan devirlidir. Devirli fanlar şebeke voltajında meydana gelen dalgalanma sebebiyle arızalanabilmektedir. Ancak yine de fanın bu sebeple arıza yapıp yapmadığı yerinde tespit edebilmektedir.

Fan Arızası Çözümü

Kombide fan arızası ile karşılaşıldığında parça incelemeye alınır. Parça tamiri olursa, kullanıcı onayı ile tamir işlemi yapılmaktadır. Kullanıcı parçanın sıfırı ile değişimini talep ediyorsa parça değiştirilmektedir. Kullanıcı tamir istiyor ve parça tamir edilecek durumda ise mevcut parçanın tamiri yapılmakta ve sorun bu şekilde çözümlenmektedir.

DİP NOT: Kombide Fan Ne İşe Yarar? bilgileri incelediniz. Kombide meydana gelen fan arızalarında tamir ve değişim işlemlerine servis + işçilik dahil 1 yıl kadar garanti vermekteyiz.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?