Bikombici

Kombide Pompa Ne İşe Yarar?

Kombide Pompa Ne İşe Yarar? Tesisat ve kombi içindeki suyu, kombi kartından almış olduğu emir ile hem kombi hem de tesisat içerisinde dolaştıran, suyu kombi ve tesisatta devir daim etme görevinde olan parçadır.

Kombide Pompa Ne İşe Yarar?

Günümüzde hem Wilo hem de Grundfos pompalar bulunarak kullanılmaktadır. Markaya özel, üzerinde marka amblemi bulunan pompalar da bulunmaktadır. Pompa aynı zamanda; sirkülasyon motoru, sirkülasyon pompası, devir daim motoru, devir daim pompası olarak da bilinmektedir.

Kombide Pompa Ne İşe Yarar? Neden Arızalanır?

 1. Parçanın eski olup, özelliğini kaybetmesi sebebiyle,
 2. İçindeki parçaların zamanla aşınması sebebiyle,
 3. Sargılarının yanması sebebiyle,
 4. Tesisatta oluşan çamur ve tortu sebebiyle,
 5. Tesisatta oluşan kireçlenme sebebiyle,
 6. Tesisatın bakımsız kalması sebebiyle,
 7. Kollektör arızalandığında,
 8. Yataklarının bozulması sebebiyle,
 9. Kondansatörün bozulması sebebiyle,
 10. Blokta çatlama olup su kaçırıp aksaklık çıkarması sebebiyle arızalanabilmektedir.

Kombi Pompa Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Petekler yeterince ısınmazsa,
 • Petekler hiç ısınmazsa,
 • Çift eşanjörlü kombilerde sıcak su sorunu yaşanırsa,
 • Kombi ses yaparsa (ses yapma sorunu için linki tıklayabilirsiniz),
 • Kombi su akıtırsa,
 • Cihaz donarsa,
 • Kombi aşırı ısınma arızası verirse,

Ancak belirtilen bu arızaların tek sebebi kombi pompası değildir. Harici durumları değerlendirmek, arızanın diğer ihtimallerini de göz ardı etmemek gerekir. Bunun için de yaşanan sorunun yerinde tespiti gerekir.

Kombi Pompası Neden Sıkışır?

 1. Özellikle de kombi uzun süre kapalı kaldığında yani kullanılmadığında pompa sıkışıklığı durumu söz konusu olur. Bu durumda; uzun süre kullanılmayan pompa içindeki kafa sıkışır.
 2. Pompa içinde ara sıra materyaller (taş, çakıl vb. gibi…) birikebilmektedir. Bu materyallerin birikmesi ya da pompaya gelmesi neticesinde sıkışma olur.
 3. Kombi su basıncı azalıp su basma işlemi uygulandıktan sonra kombi içinde hava sıkışabilmektedir. Sıkışan hava pompanın çalışmasına engel olur ve bu durum sebebiyle de pompa yine sıkışabilmektedir.

Günümüzde en çok uzun süre kapalı kalan kombilerde devir daim-sirkülasyon pompası sıkışıklığı durumu görülmektedir.

Kombi Pompasının Sıkışmaması İçin Ne Yapmak Gerekir?

 • Pompanın sıkışmaması adına; tesisatta mevcut olan pisliğin, çamurun, kir ve çakıl gibi bazı materyallerin temizlenmesi gerekir. Özellikle de tesisat yıkama işleminin düzenli yapılması sebebiyle bu ve benzeri sorunlar yaşanmamaktadır.
 • Ayrıca kombi basıncı düşüp, su basma işlemi uyguladıktan sonra kombi içindeki havanın boşaltılması gerekir. Kombilerde bunun için hava atma prujörü bulunmaktadır. Parça bozuksa bu işlevi sağlamayabilir ve bu nedenle de pompa sıkışabilir, bozulabilir.

Kombide Pompa Ne İşe Yarar? Çözümü

Kombide görülen pompa arızalarında genel olarak değişim işlemi uygulanır. Tamir işlemi ile de sorun giderilebilir. Ancak günümüzde tamir maliyeti biraz yüksek olduğu için servis ekipleri ve kullanıcıların ortak kararı ile değişim işlemine karar verilmektedir. Kombide Pompa Ne İşe Yarar? konusunda sorularınız varsa bize ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?