Bikombici

Demirdöküm Nitron F10 Arızası Ne Demek?

Demirdöküm Nitron F10 Arızası Ne Demek? Nitron kombide F-10 hata kodu açıklaması ve tüm bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Tesisat su basıncı hatasıdır. Basıncın düşük ya da yüksek olduğunu belirtir.

Demirdöküm Nitron F10 Arızası Ne Demek?

DİKKAT!

Demirdöküm Nitron F10 Arızası Ne Demek? Bu hata kodu Nitron model kombi ekranında F- 10 şeklinde belirir. Önce F- yanar sonra sönüp ekrana 10 kodu yansır. Ekranın sağ üstüne bakarsanız orada küçük bir bar değeri görürsünüz. Bar değeri 1 in altında ise (mesela 0.8 bar gibi) basınç değeri düşük demektir. Bar değeri 2.5’un üstünde ise (mesela 2.8 bar gibi) basınç değeri yüksek demektir. Basınç düşükse tesisat basıncını yükseltmek, basınç yüksekse fazla suyu tahliye etmek gerekir.

Demirdöküm Nitron Kombiye Nasıl Su Basılır?

Kombinin sol altına doğru bakarsanız “siyah renkte plastik uçlu musluk” göreceksiniz. Bu parça doldurma musluğudur. Doldurma musluğunu sol tarafa doğru çevirdiğinizde parçayı açmış olursunuz. Su sesi duymanız gerekir. Su sesi duymazsanız işlem yapılamaz. Bu sesi duyduktan sonra ekrandaki basınç değerini takip edebilir veya ekrandan F-10 uyarısı silinene dek işlemi devam ettirebilirsiniz. Sonrasında basınç ideal değere gelince doldurma musluğunu sağa çevirip kapatmayı ve iyice sıkmayı unutmamalısınız.

Yapılan bu işlem ile F10 arızasını çözümlemiş olursunuz. Kombi çalışmasına kaldığı yerden devam eder.

Demirdöküm Nitron Kombinin Yüksek Basıncı Nasıl Düşürülür?

Kombiye en yakın herhangi bir kaloriferden su alarak, su boşaltarak yüksek basıncı düşürebilirsiniz. İşlem için hava alma anahtarı veya düz uçlu tornavida gerekir. Kaloriferin üst yan kısmında bulunan çıkıntılı bölümü açarak oradan su almalı ve bir yandan da kombi basıncını takip etmelisiniz. Basınç değeri ideal değere ulaştığında işlemi sonlandırmalısınız.

Demirdöküm Nitron F10 Arızası Ne Demek?

Bunları Biliyor muydunuz?

  1. Dairede su kesintisi yok, tesisat vanaları açıksa, doldurma musluğunu açtığınızda su sesi duymanız gerekir. Su sesi gelmiyorsa işlem yapılamaz. Parça boşa döndüğü için, bozuk olduğu için değişimi gerekir.
  2. Doldurma musluğu işlemi yaparken kırıldıysa, parçanın tamiri olmaz ve parça olmadan işlem yapılamaz. Parçanın değişimi gerekir.
  3. Doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesini duyabiliyorsunuz ama hem arıza düzelmiyor hem ekranda görünen basınç değerinde yükselme olmuyorsa basınç sondasında veya pompada sorun olabilmekte, parçaların değişimi gerekebilmektedir.
  4. Su basma işlemini uyguladığınız halde, kombiyi kapatıp yeniden açsanız da yine de ekrandan F-10 uyarısı gitmiyorsa, basınç sondası, pompa arızası olabilmektedir. Bu aşamada servis yardımı almalısınız.

Belirtilen bu durumlar uzman müdahalesi gerektirmektedir. Demirdöküm Nitron F10 Arızası Ne Demek? başlığı altında sunulan bilgiler sizler için yetersiz ise bizi arayabilirsiniz.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?