Bikombici

Kombi Neden Hiç Durmadan Çalışıyor?

Makale İçeriği

Kombinin sık sık çalışması veya hiç durmadan çalışıyor olması bazen bir soruna bazen de mevcut aksaklığa işarettir. Ancak cihazı yerinde incelemeden kesin sebep sunulamaz. Yine de Kombi Neden Hiç Durmadan Çalışıyor? durumunu ve bu duruma neden olabilecek etmenleri kısaca inceleyelim.

Kombi Neden Hiç Durmadan Çalışıyor?

Kombi Neden Hiç Durmadan Çalışıyor?

Firma olarak Kombi Neden Hiç Durmadan Çalışıyor? sorusunu çok sık duyduğumuz için aşağıda bu durumun temel sebeplerini açıkladık.

ISI KAYBI SEBEBİYLE

Kombi Neden Hiç Durmadan Çalışıyor? sorusunun en önemli yanıtıdır aslında… Binanızda izolasyon yok, izolasyon olmasına rağmen kaliteli değil, binanız veya daireniz çok eski, pencereler-kapılar eskiyse kısacası dışarıdaki soğuk doğrudan veya az miktarda da olsa daire içine bir şekilde sızıyorsa bu gibi durumlarda kombi sürekli çalışır. Çünkü kombilerin dinlenmeye geçip yeniden devreye girmesi için tesisatta düşük sıcaklık algılaması gerekir. Bu gibi büyük ısı kayıplarında kombi sürekli bir ısı kaybı algılayacağından dinlenmeye geçmez. Tabi bu durum doğrudan yakıt sarfiyatına neden olmakta, faturalarınızın yüksek gelmesini sağlamaktadır.

DAİREDEKİ PETEKLERİN ESKİ DÖKÜM OLMASI SEBEBİYLE

Döküm petek genel olarak büyük ısı kaybı demektir. Şuanda mevcut kullanılan panel petekler hem daha sağlıklı hem de daha tasarrufludur. Döküm petekleri ısıtmak bile zordur. Bu yüzden döküm petekler ısınırken cihaz çoğu zaman dinlenmeye geçmeden direk çalışmaya devam eder. Ara sıra devrini düşürse de tüketimi devam ettirebilmektedir. Bu aşamada imkan varsa daireye yeni sistem petek döşettirmek daha sağlıklı olur. Bu sayede Kombi Neden Hiç Durmadan Çalışıyor? gibi durumları yaşamak durumunda kalmazsınız.

KALORİFER DÖNÜŞ FİLTRESİNİN TIKANMASI SEBEBİYLE

Kalorifer dönüş filtresi zamanla pislik ile dolup çamur oluşturmakta ve tıkanabilmektedir. Bu tıkanıklık kombinin sürekli çalışmasına yani ısı kayıplarına neden olabilmektedir. Filtre temizliği genel olarak kombi bakımlarında yapılan bir uygulamadır. Kombi eğer bakımsız kalırsa veya uzun zamandır hiç bakım yapılmazsa filtre tıkanmaktadır. Bu durum verimi düşürmektedir, tüketimi de artırabilmektedir. Kombi de bu sebeple ısı kaybı yüzünden sürekli-dinlenmeden çalışır.  Kombiye ve tesisata düzenli bakım yapılırsa bu sorunun önüne geçilmektedir.

POMPANIN DEVİR DÜŞÜRMESİ SEBEBİYLE

Kombide pompa; devir daim sağlayan bir parçadır. Suyu tesisatta da dolaştırdığı için pompanın her daim sorunsuz çalışabilir durumda olması gerekir. Pompa arızalanıp devir düşürür ise kombi düşük devirde sürekli çalışabilir. Kombinin dinlenmeye geçmeden çalışması da tüketimi artırmakla birlikte verimin de düşmesine neden olmaktadır. Pompada sorun tespit edilirse uzman ekipler parçayı ya değiştirir ya da tamir eder.

ISI SENSÖRLERİNDEKİ SORUN SEBEBİYLE

Kombilerde genel olarak sıcak su ve kalorifer sensörü var diye bilinir. Ancak bazı kombilerde birkaç sensör bulunabilmektedir. Sensör bozuksa eğer kombi ısı algılamada güçlük çeker. Yani ısı ölçümünü sağlıklı bir şekilde yapmayabilir. Bu durum da cihazın doğrudan çalışmasına, dinlenmeye geçmemesine haliyle tüketimi de artırmasına neden olur. Sensör veya sensörlerde sorun tespit edilirse parça değişimi yapılmaktadır.

ANAKART POTANSINDAKİ SORUN SEBEBİYLE

Kombilerde düğmeler arka planda yer alan potans kısım ile bağlantılıdır. Kart potansı bozulduğunda kombi sürekli çalışabilmektedir. Bu aksaklık ayrıca kombinin sürekli çalışmasının yanı sıra harici sorunların yaşanmasına da neden olabilmektedir. Elektronik kart potansı ile alakalı bir sorun-aksaklık tespit edilirse parçanın tamiri veya değişimi ile sorun çözümlenmiş olur.

KOMBİNİN DÜŞÜK DERECEDE KULLANILMASI SEBEBİYLE

Kombi Neden Hiç Durmadan Çalışıyor? sorusunun en önemli bir diğer yanıtı düşük sıcaklıklardır. Kombiler genellikle tasarruf sağlasın diye düşük derece alınmakta ve bu şekilde kullanılmaktadır. Mesela; kombideki minimum kalorifer sıcaklığı 30°C ise kullanıcı cihazı 30 veya 35°C ye ayarlamakta, kombiden bu şekilde hem verim hem de dinlenme beklemektedir. Kombi düşük derecede çok sık çalışır. Çünkü kombi tesisatta düşük sıcaklık ölçtüğünde yeniden devreye girer. Ayarlanan sıcaklık zaten düşük ise, o kombi çoğu zaman dinlenmeye bile geçmeden veya saniye kadar kısa sürede dinlenerek yeniden devreye girer.

Kombi eğer yüksek derecede olduğu halde belirtilen durum söz konusu ise; yukarıda belirttiğimiz aksaklıklardan biri veya birkaçı söz konusu olabilmektedir.

Kombinin Sürekli Çalışması Zararlı mı?

Bu soru aslında yaşanan bu durumun neyden kaynaklı olduğuna bağlı değişmektedir. Yukarıda belirtilmiş olan bazı durum veya durumlar söz konusu ise işin uzmanı bu işe el atarsa sağlıklı olur. Aksi halde tüketim artar, doğalgaz faturaları her zamankinden daha yüksek gelir. Yani bu durum genel olarak doğalgaz kullanımında tasarruf yerine sarfiyatın yaşanmasına neden olur.

Harici olarak kombi çok yüksek sıcaklıkta sürekli çalıştırılmadığı sürece patlama gibi büyük sıkıntı-sorunlara neden olmaz.

Yeni Yoğuşmalı Kombi Neden Hiç Durmadan Çalışıyor?

Kombi Neden Hiç Durmadan Çalışıyor? sorusu özellikle de yeni sürüm Buderus, Bosch, Ariston gibi bazı markalarda karşımıza çıkar. Bu markaların yeni modellerini kullanan kullanıcılar kombilerin sürekli çalıştığını, hiçbir zaman dinlenmeye geçmediği birçok kullanıcımızdan duyuyoruz. Yeni sıfır kombim durmadan çalışıyor? Yoğuşmalı kombi neden dinlenmeye geçmiyor? Kombi ekranından alev-ateşleme sembolü-simgesi kaybolmuyor? Kombi durmadan doğalgaz tüketimi yapıyor? Gibi birçok sorunun yanıtı merak ediliyor. Yeni cihazlara müdahale etme şansımız olmadığı için net bilgi aktarmamız çok zor. Ancak şu şekilde bir izah yapabiliriz:

Yoğuşmalı kombilerin yoğuşma yapabilmesi açısından sürekli bir çalışma durumu yani devir daim durumu söz konusu olmalıdır. Kombi ayarlanan sıcaklığa geldiğinde pompa devrini düşürür ve düşük devir da suyu tesisatta dolaştırmaya devam eder. Bu aşamada yakıt tüketimi olmaz. Kullanıcıya cihaz sürekli doğalgaz tüketiyor gibi gelir ancak cihaz yalnızca suyu dolaştırmaya bir süre kadar devam eder. Bu aşamada eğer doğalgaz tüketimi devam ederse o zaman bir teknik yardım almanın vakti gelmiş demektir.

Bu aşamada kombinin; gaz ayarlarına, programlamasına, bacaya, tesisata ve iç parçalara bakmak gerekir.

Kombi Neden Hiç Durmadan Çalışıyor? başlığı altında sunulan bilgileri incelediniz. Bu konuda teknik yardıma ihtiyacınız varsa bize ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

Tüm Yorumlar (14 Yorum)

  Meltap

  20 günde 900 TL 330 M3 yakmış hiç sondurmedim oda hiç durmadan calisiyo.Demirdokum atron en fazla 4 ay kullandım ilk günden beri sıcak su yikanmadada ya donuyorum ya haslaniyorum

   Merhaba… Kombinizde sorun olabilir. Çünkü sıcak su kullanımında da bir aksaklık yaşıyorsunuz. Cihazın ayarlarında da sorun olabilir. İncelemeyi yerinde yaparsak daha sağlıklı olur. Bize dilerseniz 0552 884 86 24 whatsapp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

  Mehmet

  Merhabalar benim kombi de sirkülasyon pompası sürekli calisiyo kombi atesliyo petekler calisiyo hiçbir sıkıntı yok gibi ama sirkülasyon pompası sürekli calisiyo eskiden ara ara dururdu bu bı sorun çıkartır mı

   Merhabalar pompa sürekli çalışmaz. Cihaz dinlenmeye geçtiğinde bir süre kadar devir düşürür. Sonrasında durur. Cihazdan ses geliyorsa veya dediğiniz gibi pompa durmuyorsa servis yardımı almanız gerekir.

  Cansu

  Merhaba. Hava sıcaklığının düşük olduğu genelde gece vakitlerinde kombi 10 dakikada bir 5 saniye kadar çalışıyor. Bu bir problem midir? Servis çağırmalı mıyım?

   Merhaba Cansu Hanım, kombinin çalışma süresi ayarlanan ısı kadar; brülör bekleme süresi ve sensörün tesisatta ölçtüğü sıcaklığa da bağlı olmaktadır. Ancak cihazın çalışma sistemini yerinde incelemeden sorun var veya yok dememiz çok zor.

  Serdar Ceyhan

  Merhaba. Kombi sürekli çalışıyor. 2 gündür bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Isıtmaması için sigortasını kapatmak zorunda kalıyorum. Açtığım anda hem her iki pot ( sıcak su petek sıcaklığı ayalamayıcı) en düşük seviyede olmasına rağmen ekran sıcaklığı 80-85 derecelere çıkıyor ve ve mecburen sigortasını kapatıyorum.

   Merhaba Serdar Bey, kombi 80-85 dereceleri görüyorsa aşırı ısınma sorunu var demektir. Bu durum hem tesisata hem de kombiye bağlı olabilir. Sigortayı kapatmak çözüm değil aksine masraf olabilir. Servisimizden bu konuda yardım almak için 0506 477 24 58 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

  Fatma Donat

  Merhabalar benim peteklerin altı isinmadigi için bir bakımcı çağırdım ve 3 yollu motoru değişti sonra kombiden cızırtı şeklinde sesler gelmeye başladı en sonundada takirti şeklinde ses geldi bar yükselmeye başladı birdaha
  aradım bu seferde gelip devir daim motoru değişti ancak şu anda kombi ateşlediği de cızırtı bazen geliyo ateşleme yaptığında 2 dk Kadar dusmuyo ne yapicam bilmiyorum artikk faturayı düşünemiyorum bile

   Merhaba Fatma Hanım, teknik bir sorun olduğu kesin ancak cihazı yerinde incelemeden, çıkan sesi yerinde duymadan uzaktan net bilgiler aktarmamız çok zor. Teknik olarak yardım talep etmek isterseniz bize; 0506 477 24 58 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

  Serhat turan

  Merhaba ECAconfeo plus kombim var calismaya calisiyor filitreler temiz hatta servis gelip hava basti oda tamm fakat 15 dakka durmadan calisiyor 20 dakka duruyor bu normalmi

   Merhaba Serhat Bey, kombinin sürekli çalışmasının temel sebepleri sayfamızda paylaşılmıştır. Harici olarak cihazın kontrol edilmesini isterseniz bize; 0506 477 24 58 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

  Kadir köse

  Dolcavite kombim var bir kombici getirdik bakım yaptırmak için yaptırmaz olaydim o günden sonra kombiyi 33 de yaktigim halda bile 2600 fatura geldi bu ay yeni gelen faturada 2840 ve kombi 35 görmedi üzerini hiç görmedi servisini getirdim kart arizlai dedi 4000 ona verdim hala aynı gaz kaçağı onlemine karşı ona da baktırdım bişey çıkmadı ne yapmam lazım düşük de yani en yüksek faturayı ben ödüyorum bı çaresi olabilirmi yoksa kombiyi kaldırıp atacam kış girdi gireli 12 bin TL oldu arızası faturası kafayı yiyecem

   Merhaba Kadir Bey. Gaz ayarları değiştirilmiş olabilir. Ancak kombiyi yerinde incelemeden uzaktan net bilgi vermek doğru değildir. Bir de doğalgaz saatinizi kontrol ettirin. Kaçak durumu varsa fatura bu yüzden de yüksek geliyor olabilir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?