Bikombici

Ariston Kombi 101 Hatası

Ariston Kombi 101 Hatası nedir? Bu sorunda servis çağırmak gerekir mi? Kullanıcının evde yapabileceği herhangi bir işlem var mı? Tüm detayları aşağıda sunduk.

Ariston Kombi 101 Hatası

Ariston Kombi 101 Hatası Nedir?

Yüksek sıcaklık sorunudur.

Bunları Biliyor muydunuz?

“101 Hata Kodu” Ariston markalı; Alteas One Net, Clas One, Genus One, Genus Premium Evo HP, Clas Evo, Cares 24, Clas, Genus model kombilerde aynı anlama gelmektedir.

Ariston Kombi 101 Hatası Durumunda Servis Öncesi Ne Yapılabilir?

 • Tesisat vanaları kontrolü.

Kombi altında 4 adet boru ve bu soruların yalnızca 2 tanesinde vana bulunur. Biri soğuk su girişinde diğeri kalorifer dönüşündedir. Özellikle de kalorifer dönüşü üzerindeki vananın açık olması gerekir. Vana kontrol edilmeli, kapalı ise açmalıdır.

 • Petek vanaları kontrolü.

Peteklerin yan taraflarında vanalar vardır. Özellikle de giriş olan ve genelde üst kısımda bulunan vanaların açık olması gerekir. Kombi yaz konumunda da olsa kış konumunda da olsa en az 3 petek vanasının açık olması gerekir. Bu sebeple vanaları kontrol etmeli, kapalı konumda olan vanaları açmalısınız.

 • Kombi su basınç kontrolü.

Kombi su basıncı düşük olabilir ve kombi bu sebeple arızaya geçmiş olabilir. Bu durumda tesisat su basıncını kontrol etmek gerekir. Basınç eğer 1 barın altını gösteriyor ise basıncı 1.5 bara kadar çıkarmak, kombi tesisatına su basmak gerekir.

 • Resetleme işlemi.

Son işlem kombiye reset atmaktır. Kombi bazen tek bir reset ile düzelmeyebilir ve birkaç reset işlemi gerekebilir. Cihazı arıza tekrarında peş peşe maksimum 3 kez resetlemelisiniz. 3 reset sonrası da düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.

Ariston Kombi 101 Hatası Neden Yaşanır?

 1. Eşanjör kireçlenmesi sebebiyle,
 2. Pompa sıkışması veya arızalanması sebebiyle,
 3. Anakart arızası sebebiyle,
 4. Limit sensör arızası sebebiyle,
 5. Üç yollu vananın arada kalması veya bozulması sebebiyle,
 6. Tesisatta tıkanıklık olması sebebiyle,
 7. Filtrenin tıkanması sebebiyle yaşanabilmektedir.

Önerimiz sunulan bilgilerden yola çıkarak kombiye müdahale etmemeniz yönündedir…

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?