Bikombici

Kombide Limit Termostat

Kombide Limit Termostat; Kombi içerisindeki yüksek sıcaklığı ölçerek, kombiyi yüksek sıcaklığa karşı korumak adına bloke etme görevinde olan parçadır. Kombideki mevcut işlemi sayesinde aşırı ısı limit termostat adı da verilmektedir.

Kombide Limit Termostat

Kombide Limit Termostat Neden Arızalanır?

  • Parçanın arıza yapmasının tek sebebi eskimesi, özelliğini kaybetmesidir.

ÖNEMLİ! Kombi arıza yaptığında uyarıları veya verdiği arıza kodu açıklaması limit termostat sorunu olabilmektedir. Ancak bu durum sadece limit termostatın arızalı olduğu anlamına gelmez. Limit termostat devreye girdiği zaman kombiyi bloke eder. Bloke konumda olan kombinin bu aşamada harici sorunları var demektir. Limit termostat başta da belirtildiği gibi yüksek-aşırı ısınmaya karşı kombiyi koruma altına alan parçadır. Bu aşamada kombinin neden aşırı ısınmaya uğradığını, tesisat suyunun neden bu kadar yüksek sıcaklıkta algılandığını-ölçüldüğünü bulmak lazım.

Kombide Limit Termostat’ın Arızalandığı Nasıl Anlaşılmaktadır?

  • Kombiler marka model ve çeşidine göre ekranda hata kodları vermektedir (Mesela; Demirdöküm F01 arızası (her modelde değil), Alarko E02 arızası, Baymak E25/E26 arızası, Ariston 101 arızası gibi…).
  • Kombi ledli ise yani ekran yoksa led uyarısı verir (Demirdöküm Aden 80 ledi yanıp sönüyor gibi…).

Kombide Limit Termostat Arızası Çözümü

Parçanın arızalı olması durumunda tamiri yapılamamaktadır. Limit termostat arızası kombilerde çok nadir karşılaşılan bir arızadır. Parça arızalı ise doğrudan değişimi yapılmaktadır.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?