Bikombici

Kombide Üç Yollu Vana Ne İşe Yarar?

Kombide Üç Yollu Vana Ne İşe Yarar? Çift eşanjörlü (plaka eşanjör ve ana eşanjör) kombilerde bulunan parçadır. Görevi; sıcak su konumu ile kalorifer konumunu birbirinden ayırmaktır. Kombi kış konumundayken sıcak su musluğu açıldığında kalorifer konumunu kapatır, sıcak su musluğu kapatıldığında kalorifer konumunu yeniden açar. Bu işlemi kullanıcı ihtiyacına göre otomatik gerçekleştirir.

Kombide Üç Yollu Vana Ne İşe Yarar?

Kombi Üç Yollu Vana Neden Bozulmaktadır?

  • Zamanla aşınma sebebiyle,
  • Suyun kireçli olması sebebiyle iç tamir takımı hasar görür,
  • Contasının delinmesi sebebiyle,
  • Kombinin uzun zamandır bakımsız kalması sebebiyle,
  • Zamanla oluşan motor sorunları sebebiyle arızalanmaktadır.

Kombi Üç Yollu Vananın Arızalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  1. Yaz konumunda dairede bulunan tüm peteklerde ısı olur (bilgi için linki tıklayabilirsiniz),
  2. Su akıtabilmektedir,
  3. Kombide ses yapma sorunu görülmektedir,
  4. Sıcak su sorunu görülebilmektedir,
  5. Kombide aşırı ısınma sorunu görülebilmektedir.

Tabi yaşanan bu sorunların tek sebebi üç yollu vana değildir. Bu gibi sorunlarda üç yollu vanada sorun olup olmadığının yerinde tespit edilmesi gerekmektedir.

Kombide Üç Yollu Vana Ne İşe Yarar? Çözümü

Üç yollu vana dediğimiz parça kombilerin marka model ve çeşidine bağlı olarak değişebilen parçadır. Kimi kombilerde gövde şeklinde oluyorken kimi kombilerde tamir takımı, motor gibi ayrı bölümleri de olabilmektedir.

Genel olarak arıza yapan aksamı yerinde kontrol edilip sonuç olarak müdahaleye yerinde karar verilmektedir. Bu aşamada çözüm için; temizlik, tamir, değişim gibi uygulamalar gerekebilmektedir. Bu uygulamalarda seçim kullanıcı ile parçanın durumuna bağlıdır.

Parça temizliği ile sorun giderilirse kısa sürede işlem uygulanabilmektedir. Tamir edilecek durumda ise kullanıcı talebi ile tamiri yapılabilmektedir. Parça tamir edilemeyecek durumda veya tamiri olmayacak aksamında sorun varsa sıfırı ile değişimi gerçekleştirilebilir.

DİP NOT: Firmamız kombinizin marka modeli veya çeşidi ne olursa olsun üç yollu vana tamiri veya değişimi konusunda size servis + işçilik dahil 1 yıl garanti sunmaktadır.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?