Bikombici

Kombi Yaz Konumundayken Petekleri Isıtıyor

Kombi Yaz Konumundayken Petekleri Isıtıyor, Kombi kapalı olduğu halde petekler ısınmakta ne yapabilirim? Vaillant kombi sıcak suyu açınca petekler de çalışıyor… Eca kombi kapalıyken çalışıyor… gibi birçok sorunuzun yanıtlamak için bu makalemizi oluşturduk.

Kombi Yaz Konumundayken Petekleri Isıtıyor

Kombi Yaz Konumundayken Petekleri Isıtıyor

Bu durumda dikkat edilmesi gereken bir konu var. Kombi yaz konumundayken peteklerin hepsinde mi ısı oluyor? Bu kontrolü mutlaka yapmalısınız. Çünkü kombide arıza olup olmadığı bu şekilde kesinleşir, netlik kazanır.

Yaz Konumunda Bir veya Birkaç Petek Çalışıyor

Bu normal bir durumdur. Çünkü kombi uzun süre sıcak su kullanıldığı zaman veya sıcak su derecesi yüksek olup sıcak su kullanıldığı zaman, içinde ısıttığı suyun bir kısmını tesisata aktarma ihtiyacı duyar. Suyun bir kısmı tesisata aktarıldığı için kombiye yakın durumda olan bir veya birkaç petekte ısı olur. Bu durum kombide özellikle de sıcak su kullanımı sonrasında gerçekleşir. Hiçbir zaman arıza demek değildir. Böyle bir durumda servis çağırmaya gerek yoktur.

Yaz Konumunda Tüm Petekler Kendiliğinden Çalışıyor

Kombi Yaz Konumundayken Petekleri Isıtıyor durumu tüm petekler için geçerli ise bu bir arızadır. Çünkü kombiler kış konumuna alınırsa eğer petekleri ısıtır. Kış konumuna alınmadan ve bir ısı ayarlaması yapılmadan petekleri ısıtıyorsa bir sıkıntı-aksaklık var demektir. Peki bu durumun sebepleri nelerdir?

  1. Üç yollu vana arızalanmış olabilir. Sıcak suyu kalorifere kaçırıyordur. Bu durumda parçanın arıza yapan aksamına bakılarak işlem yapılmaktadır. Parça tamiri ya da değişimi ile sorun giderilmektedir.
  2. Anakart arızalanmış olabilir. Kombide düğmeler genel olarak anakartın potans kısmına bağlıdır. Potans kısmında sorun oluştuysa siz düğmeyi çevirerek kombiyi yaz konumuna alsanız da kombi bozulduğu aşamada kalır ve yapılan ayarlamanın bir etkisi olmaz. Bu aşamada parçanın durumuna bakılarak tamir veya değişim gibi seçeneklerden biri uygulanarak arıza giderilmektedir.
  3. Sensör arızalanmış olabilir. Sensör kendiliğinden devreye giriyordur. Bu gibi durumlarda parçanın tamiri olmadığı için doğrudan değişimi yapılarak sorun çözümlenmektedir.

Üç yollu vana özellikle de tek eşanjörlü kombilerde bulunmayan bir parçadır. Bu yüzden yaz konumunda, sıcak su konumunda peteklerin hepsi ısınıyorsa doğrudan üç yollu vana arızası düşünülemez. Diğer alternatif sorun olarak kabul edilen anakart ile sensörün de yerinde uzmanı tarafından incelenmesi gerekir. Kombi Yaz Konumundayken Petekleri Isıtıyor konusunda teknik yarıma ihtiyacınız olursa bize ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?