Bikombici

Ariston Kombi 501 Hatası

Ariston Kombi 501 Hatası ne demek? Ariston kombi neden 501 arıza kodu verir? makalemizde arıza hakkındaki tüm detaylar yazmaktadır.

Başarısız ateşleme sorunudur.

Ariston Kombi 501 Hatası

Bunları Biliyor muydunuz?

Ariston kombiler 501 arızasına geçmeden önce 3 kez alev denemesi yapar. Bu aşamada her alev denemesi sonrası ekranda sırası ile SP1, SP2 ve SP3 kodları yansır.

Ariston Kombi SP1 Ne Demek?

Kombi ilk alev denemesini yapmış ancak brülörde alev oluşmamış.

Ariston Kombi SP2 Ne Demek?

Kombi ikinci alev denemesini yapmış ancak brülörde alev oluşmamış.

Ariston Kombi SP3 Ne Demek?

Kombi üçüncü alev denemesini yapmış ancak brülörde alev oluşmamış.

Kombi bu 3 uyarıyı verdikten sonra brülörde yine alev oluşmazsa Ariston Kombi 501 Hatası’na geçer ve kendini geçici süreliğine kilitler.

Servis Öncesi Ne Yapılabilir?

 • Kombi ve varsa eğer doğalgazlı ocak yanındaki gaz vanalarının açık olması gerekir. Kontrol edilip, vanalar kapalıysa açılmalıdır.
 • Ocağa gaz geldiğinden, dairede doğalgaz kesintisi olmadığından emin olmak gerekir. Bu sebeple de ocak çalıştırılarak deneme yapılmalıdır.
 • Ocak da yanmıyorsa daire ve bina girişindeki gaz vanaları kontrol edilmeli, vanalar kapalı ise açılmalı, mühür var ise borç ödenerek gaz açtırılmalıdır.
 • Bölgede çalışma olduğu için komple binada doğalgaz yoksa, doğalgaz gelene kadar kombi gaz vanası ve şalterinden kapatılarak çalışmanın bitmesi beklenmeli, gaz gelmesi sonrasında şalter ve kombi açılmalıdır.
 • Ocak yanıyorsa veya dairede doğalgazlı ocak yoksa kombiye gaz geldiğinden emin olmalısınız.
 • Dairede herhangi bir gaz kesintisi durumu olmadığından eminseniz, kombiyi arızadan çıkarmak için reset işlemi deneyebilirsiniz.
 • Bir reset işlemi sonrası sorun düzelmezse işlemi arka arkaya birkaç defa daha uygulayabilirsiniz.

Ancak gerekli kontroller ve işlemleri uyguladığınız halde sorunun düzelmemesi halinde mutlaka işi uzmanına bırakmalısınız.

Ariston Kombi 501 Hatası Neden Yaşanır?

 1. Elektronik kart problemi,
 2. Gaz armatörü problemi,
 3. İyon çubuğu problemi,
 4. Ateşleme çubuğu problemi,
 5. Baca sistemi sorunu,
 6. Kombi yoğuşmalı ise; yoğuşma gider hortumunun tıkanması veya donması durumu.

Yine de Ariston Kombi 501 Hatası durumunda sorunun yerinde incelenmesini önermekteyiz. Verilen bilgiler neticesinde cihaza müdahale etmeniz sakıncalı ve tehlikelidir. Aksi halde çıkan sonuçtan firmamız sorumlu değildir.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?