Bikombici

Kombi Basıncı Nasıl Düşürülür?

Kombi Basıncı Nasıl Düşürülür? Kombi basınç değeri birçok sebeple yükselmektedir. Bazen kullanıcı fazla su basma işlemi uygularken bazen de basınç kendi kendine yükselmektedir. Kombi basıncı neden yükselir derseniz linki tıklayabilirsiniz. Ancak kombi basıncı nasıl düşürülmektedir? derseniz bu sorunuzu makalemiz ile yanıtlayacağız.

kombi basıncı nasıl düşürülür

Kombi Basıncı 3 Olursa Ne Olur?

Basınç 3 barı geçerse otomatik 3 bar emniyet ventili devreye girer ve kombideki fazla basıncı yani fazla suyu tahliye eder. Kombi otomatik olarak emniyet ventilinden su akıtmaya başlar. Su akıntısı bazen kombi basıncı ideal değere gelene kadar devam etmektedir. Bazen de hiç kesilmeyip kombiye su basıldıkça su akıntısı devam etmektedir.

Emniyet ventilinden akan su kesilmez ve siz su bastıkça su akıtma durumu devam eder ise; parçanın temizliği veya değişimi gerekir. Su akıntısı durursa hiçbir işlem gerekmemektedir.

Kombi Basıncı Nasıl Düşürülür?

Kombiye fazla su basıldığını varsayalım, bu durumda Kombi Basıncı Nasıl Düşürülür? işte merak edilen bilgiler;

2 ayrı işlem ile yüksek basınç düşürülmektedir.

  1. Petekten su almak,
  2. Tahliye vanasından su boşaltmak.

1-Petekten Su Almak

Kombiye en yakın petekten su alınarak kombinin yüksek basıncı düşürülmektedir. Peteğin üst yan tarafında yuvarlak bir bölüm vardır. Müşür adı verilmektedir. Düz tornavida ile veya hava alma anahtarı ile açılmaktadır. Bu bölümü açmadan önce su alacağınız için altına derin kap veya kova yerleştirmelisiniz. Daha sonrasında bu bölümü yavaşça açmalı su boşaltma işlemini gerçekleştirmelisiniz. İşlemi kombi basıncı 1 ile 2 bar arasına gelene dek uygulayabilirsiniz.

2-Tahliye Vanasından Su Boşaltmak.

Tahliye vanası her dairede bulunmamaktadır. Kombiye monteli bir parça olarak bilinmektedir ancak tesisata bağlı olmaktadır. Kimi tesisatta ıslak zeminde (banyo veya mutfak gibi) kimi tesisatta doğrudan banyoda var olan havlupana bağlı olabilmektedir. Bu vanayı açarak kombideki fazla suyu tahliye edebilirsiniz. Tabi yine ilk işlem gibi su alınacağı için mutlaka derin bir kap veya kova kullanılmalıdır. Aksi halde su doğrudan yere temas ederek halınızı veya parkelerinizi ıslatabilmektedir. Bir de petekler çalışırken bu işlem yapılırsa akacak suyun sıcaklığına karşı dikkatli olmak gerekir.

DİKKAT! İşlemi yalnızca kombiye fazla su basma işlemi uyguladığınızda yapmalısınız. Aksi halde siz su boşalttıkça kombideki mevcut sorun sebebiyle basınç yine yükselmeye devam edecektir.

Kombi Basıncı Nasıl Düşürülür? konusu hakkında sunulan bilgiler haricinde aklınızı karıştıran sorular varsa bize ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?