Bikombici

Peteklerin Yarısı Neden Isınmaz?

Peteklerin Yarısı Neden Isınmaz? Bu durumda kaloriferin hangi yarısının ısınıp hangi yarısının ısınmadığı önemlidir. Kaloriferler genellikle ya kare ya da dikdörtgen şekilde olmaktadır. Üst kısımlar mı ısınmıyor? Alt kısımlar mı ısınmıyor? Sağdan sola doğru mu ısınmama sorunu var? Bu soruların yanıtını bilmek lazım.

Bunları Biliyor muydunuz?

Dış atmosferden gelen soğuk hava ile kaloriferlerden gelen sıcaklık karışır. Bu durum konut içinde hava akımına neden olur. Petekler de bu kural çerçevesinde ısınmaktadır. Isı oluşumunun temel olarak sebebi %70 oranında sirkülasyon, %30 oranında yansımadır. Peteklerin Yarısı Neden Isınmaz? durumu da aslında bu çalışma sistemine bağlı olabilmektedir.

Peteklerin Yarısı Neden Isınmaz?

Peteklerin Yarısı Neden Isınmaz?

Peteklerin Üstü Sıcak Altı Ilık Neden?

Kalorifer peteklerinin üst kısımları her zaman için daha sıcak alt kısımları her zaman için daha ılık olur. Peteklerin üstü ve altı hiçbir zaman eşit ısıda olmaz. Aradaki ısı farkı da ortalama 20°C civarıdır. Peteklerde genellikle sıcaklık girişi üstten, çıkış alttan olur.

Konuyu bir örnekle anlatalım;

  • Kombiyi diyelim ki 45°C ye aldınız.
  • Peteklerin üst kısmı 45°C iken alt kısımları her zaman ortalama 25°C civarı olur.
  • 25°C de sıcaklık açısından düşük olduğu için peteklerin üst kısımları bu ısıda her zaman daha iyi ısınırken, alt kısımlardaki sıcaklık her zaman için daha düşüktür.

Bu bir arıza veya sorun değildir.

Peteklerin Üstü Sıcak Altı Buz Gibi Soğuk Neden?

Bu durum genel olarak tesisattaki tıkanıklığa bağlıdır. Bu nedenle peteklerin alt kısımlarında çamurlaşma veya kireçlenme sebebiyle tıkanıklık söz konusu olabilmektedir. Bu durumda önerilen ve uygulanması gereken işlem; tesisat yıkama, petek temizleme işlemidir. Bu sebepledir ki işlem için mutlaka uzman yardımı almak gerekir. İşlemin sağlıklı sonuç vermesi adına mutlaka özel makine-kimyasal ilaç ile uygulama yapılmalıdır.

Peteklerin Sağı Isınıyor Solu Isınmıyor Neden?

Peteklerin Yarısı Neden Isınmaz? dediğiniz durum sağ ve sol kısım ise; kaloriferlerde sıcaklık girişi her zaman için soldan veya üstten, çıkış her zaman için sağdan veya alttan olur. Peteklerin sağdan sola doğru ısıtmaması genel olarak hava oluşumundan kaynaklıdır. Bu şekilde ısınan petek veya peteklerin havası alınırsa sorun giderilmektedir. Petek havası nasıl alınır? Merak edenler veya işlem uygulamak isteyenler hemen tıklasın.

Kalorifer Peteklerinin Üst Kısmı Isınmıyor Neden?

Bu durum petek veya peteklerde hava olduğu anlamına gelir. Çünkü sıcaklık girişi üst veya soldan, sıcaklık çıkışı alt veya sağdan olur. Üst kısımlarda ısı yoksa girişte hava olduğu içindir. Petek havasını alma işlemi ile sorun giderilmektedir.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?