Bikombici

Kombide Prosestat

Kombide Prosestat; Yalnızca konvansiyonel yani hermetik çeşit kombilerde mevcut olan parçadır. Prosestat kombi içinde yer alan hava dolaşımını kontrol etme görevindedir. Baca bekçisi, hava akış sensörü gibi bazı isimler ile de bilinmektedir.

Kombide Prosestat

Kombide Prosestat Nasıl Çalışır?

Kombi fanı çalışmaya başladığı an, prosestat içinde yer alan anahtar kapalı durumdan otomatik olarak açık konuma geçer. Bu aşamada kontak oluşturur. Bu sayede anakart kontağı algılar, fan şuan çalıştı bilgisi alır. Akabinde gaz valfi ateşleme elektroları için akım yollar ve cihaz beklentiye yanıt verir.

Kombide Prosestat Neden Arızalanır?

  • Kombiden dışarıya uzanan hava akım borusu uzun ise bu sebeple prosestat çok daha kolay deforme olup arızalanabilmektedir,
  • Ayrıca kombiye uzun zamandır bakım yapılmıyorsa hava akışının tam anlamı ile sağlanamaması sebebiyle arızalanabilmektedir.

Kombide Prosestatın Arızalandığı Nasıl Anlaşılır?

  1. Kombi marka, model ve çeşidine bağlı olarak hava akış-baca sistemi hatası verir. (mesela; Demirdöküm F5 arızası, Protherm F05 arızası, Ferroli F5 arızası, Baymak E03 arızası, Viessmann F5 arızası gibi…)
  2. Ayrıca ekranı olmayan kombilerde baca ledi uyarısı verir. (Mesela Eca Proteus kombide L4 yanıyor, L7 yanıp sönüyor ve diğer ledler yanmıyor, Ariston Matis-Egis kombide baca ledi yanıyor, Demirdöküm Aden 70 led uyarısı gibi…)
  3. Kombi özellikle de rüzgarlı havalarda çalışmaz, rüzgar olmadığı zaman çalışır.

Tabi hava akış-baca sistemi sorunlarının tek sebebi prosestat değildir. Ancak bu gibi arıza durumlarında prosestat adlı parçanın mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

Kombi Prosestat Arızası Çözümü

Parçanın arızalanması halinde tamir işlemi uygulanmamaktadır. Doğrudan değişim işlemi gerçekleştirilmektedir. Teknik konularda mutlaka uzman yardımı almanızı öneririz.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?