Bikombici

Kombide Plaka Eşanjör Nedir?

Kombide Plaka Eşanjör Nedir? Sıcaklıkları ayrı iki akışkanın birbirinden plaka yardımı ile ayrıldığı ayrıca bu plakaların iki akışkan arasında ısı transferi yapmalarına olanak tanıyan parçadır. Plaka eşanjör çift eşanjörlü kombilerde 2.eşanjör, yaprak eşanjör olarak da bilinen önemli bir parçadır.

Kombide Plaka Eşanjör Nedir?

Kombide Plaka Eşanjör Nedir? Görevi Nedir?

Plaka eşanjör kombi içinde bulunan suyla şebekeden gelen suyu birbirine karıştırmadan ayrı tutma görevindedir. Parça içerisinde 2 farklı bölüm vardır. Sıcak suyla peteklere giden suyun daha hızlı gitmesini sağlar. Ancak plaka eşanjör daha çok sıcak su konumu için görev alan bir parçadır.

Çift Eşanjörlü Kombi Nedir?

DİKKAT! “Çift eşanjörlü kombiler aynı anda hem sıcak su verir hem petekleri ısıtır” düşüncesi yanlıştır.

Çift eşanjörlü cihazlar içerisinde hem ana hem de 2.eşanjör dediğimiz plaka eşanjörü bulundurur. Buradaki amaç aslında şudur: sistemden kullanım suyu çekildiği an, kombi içerisinde yer alan üç yollu vana, üretilmiş olan sıcak suyu plaka eşanjördeki suyu ısıtmak adına kullanmaktadır. Bu sayede kullanım suyundaki kireç, farklı cisim ve materyalleri kapalı devre kalorifer tesisatının geçtiği eşanjörden uzak tutmaktadır. Bir nevi şebekeden gelecek her türlü kireç, farklı cisim ve materyallere karşı ana eşanjörü korumakta, bu sebeple arızalanmasının önüne geçmektedir.

Çift Eşanjörlü Kombi mi? Tek Eşanjörlü Kombi mi?

Şebekeden gelen sudaki kireç ve farklı materyallere karşı kombi ana eşanjörünü koruma görevinde de olan plaka eşanjör gibi bir parça mevcut olduğu için çift eşanjörlü cihazların kullanımı daha sağlıklı ve daha masrafsızdır.

Ancak piyasada bu gibi durumlara karşı ana eşanjörün arızalanmamasını sağlayacak önlemlerin alındığı tek eşanjörlü kombiler de mevcuttur. Ayrıca kullanım suyunda daha çok konfor düşünenler tek eşanjörlü kombileri de tercih edebilirler. Çünkü tek eşanjörlü cihazlarda kullanım suyu doğrudan tesisata aktarılmaktadır.

ÖNERİMİZ: Bize kalırsa marka model ve çeşit kalitesine aynı zamanda mevcut ilçeye göre (şebeke suyundaki kireç durumu incelenerek) tercih yapılmalıdır. Şebeke suyu kireçli ise özellikle plaka eşanjörün bulunduğu çift eşanjörlü kombiler tercih edilmektedir. Yeni sürüm cihazlarda bu gibi durumlara karşı ana eşanjörü koruyacak özellikte üretim de yapılmıştır. Bu yüzden cihazın marka model ve eşanjör özelliğine bakılarak tercih yapılırsa daha sağlıklı olur.

Kombide Plaka Eşanjör Neden Arızalanmaktadır?

  1. Şebeke suyunun aşırı tazyikli olması sebebiyle arızalanabilmektedir.
  2. Şebeke suyu kireçliyse, kireci her ısınma aşamasında içine bıraktığı için kireçlenme oluşur ve bu sebeple de arızalanabilmektedir.
  3. Çok uzun zamandır kullanılıyorsa kullanım ömrünü tamamlaması sebebiyle arızalanabilmektedir.

Kombide Plaka Eşanjör Arızası Nasıl Anlaşılır?

  • Kombide yüksek basınç sorunu yaşanabilmektedir,
  • Kombi su akıtabilmektedir,
  • Kombide sıcak su sorunu yaşanabilmektedir.

Tabi yaşanan bu arıza durumlarının tek sebebi plaka eşanjörün arızalı olması değildir. Harici durumlar da söz konusu olabileceğinden cihazın bu aşamada uzman servis ekibi tarafından yerinde incelenmesi gerekir.

Kombide Plaka Eşanjör Nedir? Plaka Eşanjör Temizlenir mi?

Evet temizlenebilmektedir. Ancak burada önemli olan neyle-nasıl temizlendiğidir. Güçlü kimyasallar kullanmak parçayı delebilmekte veya yanlış işlem yapmak yine parçanın zarar görmesine neden olabilmektedir. Aynı şekilde kombi eski ise temizlik işlemi ile parça kullanılamaz hale gelebilmektedir. Gerek görülürse uzman servis ekiplerince temizlik işlemi yapılır.

Kombide Plaka Eşanjör Nedir? Çözümü

Kombide Plaka Eşanjör Nedir? konusu hakkındaki incelemeleri yaptınız. Parça arızasında genel olarak değişim işlemi uygulanır. Temizlik işlemi de gerekiyorsa mutlaka uzman yardımı-desteği ile yapılmalıdır.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?