Bikombici

Kombi Kaç Derecede Yakılmalı

Kombilerde yaz sıcaklık ayarları farklı, kış sıcaklık ayarları farklıdır. Özellikle de yüksek gelen doğalgaz faturalarını düşürmenin doğrudan kombi ısı ayarı ile bağlantılı olduğunu söylemek mümkün olmaz.

Ancak bu da bir etki sayılmaktadır. Bu sebeple de genel olarak; kombiyi kaç derecede yakmalıyım? Kombi yaz modu kaç derece olmalı? Yoğuşmalı kombi kaç derece olmalı? Gibi birçok sorunuzu bu sayfamız ile yanıtlayacağız.

Kombi Kaç Derecede Yakılmalı

Kombi Kaç Derecede Yakılmalı?

Bir konut içerisindeki her oda eşit sıcaklıkta olmaz. Isı mühendisleri her odanın sıcaklığının aynı olmamasını önerir. Bu açıdan da odalardaki sıcaklık önerilen sıcaklıkta olursa eğer sağlıklı ve verimli kullanım sağlanmış olur.

Isı mühendislerinin tespitine göre;

  1. Ara koridor, antre ve hol sıcaklıklarının 15°C olması gerekir.
  2. Salon, yatak odası, mutfak, oturma odası sıcaklıklarının 20°C olması gerekir.
  3. Banyoların 24°C olması gerekir.

Bu değerler önemlidir. Hatta evin ısıtma tesisatı projesi de bu sıcaklık değerleri baz alınarak çizilmektedir. Ayrıca odalara döşenen kaloriferlerin adedi ve boyutu da yine bu kural çerçevesinde ayarlanmaktadır.

Kullanıcılar için bir salon, yatak odası, oturma odası veya mutfak sıcaklığı 20°C yerine 20°C üstü istenilebilir. Ancak bu durumda tüketimin arttığı unutulmamalıdır. Oda sıcaklığında her bir ısı %6 oranında fazladan doğalgaz tüketimi demektir.

Bunları Biliyor muydunuz? Salonun 20°C olmasını istiyorsanız kombiyi ortalama 60°C civarında kullanmanız gerekir. Tabi bu durum dairedeki petek sayısı, petek ebadı ile kombi marka model veya çeşidine göre farklı olabilmektedir.

Kombi Yaz Modu Kaç Derece Olmalı?

Yaz modu dediğimiz yalnızca sıcak su modudur. Bu ısı ayarı şebeke suyu sıcaklığına göre değişmektedir. Yazın genellikle şebeke suyu da normal sıcaklığın biraz üstünde olduğu için yazın kombiyi sıcak su konumunda yaklaşık 40-45°C civarında kullanmak idealdir. Bu ısı size yüksek geliyorsa düşürebilir, düşük geliyorsa yükseltebilirsiniz. Bu durum biraz da kullanıcı talebine bağlıdır.

Yoğuşmalı Kombi Kaç Derece Olmalı?

Kombi Kaç Derecede Yakılmalı? sorusu şu sıralar yoğuşmalı kombilerde daha çok merak edilmektedir. Yoğuşmalı kombilerde çalışma sistemi farklıdır. Yoğuşmalı kombiler yanma esnasında baca gazı içindeki su buharı ısısını kaybetmeksizin yoğuşmaktadır. Cihaz içindeki yoğuşma gideriyle de doğrudan dışarı atmaktadır.

Bu sebeple yoğuşmalı kombilerde önemli olan yoğuşmadır. Yoğuşmanın gerçekleşmesi adına da mutlaka 50-55°C civarında kullanılması, daha düşük ısıda kullanılmaması önerilir.

Kombi Kaç Derecede Yakılmalı konusunda yine de merak ettiğiniz sorular var ise çağrı merkezimize çekinmeden ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?