Bikombici

Vaillant Servisi

Vaillant markalı kombi cihazlarına teknik açıdan genel merkezden bağımsız özel servis hizmetleri sunan Vaillant Servisi, Vaillant kombiler hakkında deneyim ve tecrübeye sahip sertifikalı teknik ekibi ile huzurlarınıza çıkmaktadır. Vaillant cihazlarınızla alakalı yaşadığınız sorunlarda sizlere her anlamda yardımcı olmaya çalışan Vaillant Kombi Servisi firmamız, tüm sorularınızı da yanıtsız bırakmamaktadır.

Söz konusu arızalı olan Vaillant kombilerinizin çözüme ulaşması için, gereksinimi olan bakım işlemlerinin yapılması için Vaillant Servisi numarasından bize ulaşabilirsiniz. Vaillant Servisi teknik konularda da yine sizlerden gelen soruları yanıtsız bırakmayacaktır.

Vaillant Kombi Nasıl Çalışır? Vaillant Servisi Açıklıyor!

Vaillant kombilerin basit bir çalışma sistemi bulunmaktadır. Hem sıcak su hem de ısınma sağlayabilen kombilerin eski modellerinde kalorifer için ayrı sıcak su için ayrı bir ısı ayar düğmesi bulunmaktadır. Musluk suyu için istediğiniz dereceyi, ısınmak için istediğiniz dereceyi tamamen kendi beklentinize göre ayarlayabilirsiniz.

Vaillant kombi nasıl çalışır? Vaillant kombi ayarları nasıl yapılır? Çalışma sistemi ve şikayetler ne durumda diyorsanız yine kısa bir açıklama yapalım…

Vaillant kombiler genel olarak iyi randıman alınan cihazlardır. Tabi cihazı nasıl kullandığınız önemlidir. Uzun süre bakımsız kullanmak, cihaz arızasında uzman yardımı almamak veya uzman gerektiren durumlarda cihaza yanlış müdahaleler yapmak cihazın çabuk bozulmasına, masraf çıkarmasına ve kısa ömürlü olmasına neden olur. Vaillant kombi nasıl çalışır başlığı altında sunduğumuz bu bilgi unutulmamalıdır.

Vaillant Kombi Nasıl Açılır?

Vaillant kombinin açılması, çalıştırılması modele bağlı değişmektedir. Çünkü modele bağlı panel düğmeleri veya tuşları da değişmektedir.

Yine de Vaillant Servisi adı altında hizmet sunan Vaillant Kombi Servisi olarak sizi bu konuda kısaca bilgilendirelim;

Vaillant Kombiyi Yaz Konumunda Kullanma (Sadece Sıcak Su Kullanımı)

 • Kombiniz kapalı ise öncelikle şalterini açmalı, sigorta yoksa fişi prize takmalısınız,
 • Gaz vanası kapalı ise açmalı, kombiye gaz geldiğinden emin olmalısınız.

Vaillant Eski Kombiyi Yaz Konumuna Alma

 • Kombiniz kış konumunda ise kalorifer ısı ayar düğmeyi en sola çevirip kalorifer devresini kapatmalısınız.
 • Musluk suyu için ısı ayar düğmesini çevirmeli beklentinize göre bir musluk suyu sıcaklığı belirlemelisiniz.
 • Musluk suyu sıcaklığı düşük ise dereceyi yine aynı düğme ile yükseltmeli, sıcaklık yüksek ise aynı düğme ile sıcaklığı düşürmelisiniz.

Vaillant Yeni Yoğuşmalı Kombiyi Yaz Konumuna Alma

Bu modellerde panel üzerinde genellikle basılabilir tuşlar vardır.

 • Ekranın hemen sağ üstünde bulunan tuş konum seçme tuşudur. Bu tuşa ekrandan kalorifer sembolü kaybolana dek arka arkaya basmalısınız.
 • Kalorifer sembolü ekrandan kaybolduktan sonra kombi yaz konumuna alınmış olur.
 • Sıcak su ısı ayarını değiştirmek isterseniz önce musluk simgeli tuşa basmalı ardından döner ısı ayar düğmesi ile sıcaklık derecesi belirlemelisiniz.

Vaillant Eski Kombiyi Kış Konumuna Alma

 • Panel üzerinde yer alan kalorifer simgeli düğmeyi saat yönüne doğru çevirmelisiniz.
 • Bu şekilde hem kış konumunu açmış hem de kalorifer ısı derecesi belirlemiş olursunuz.
 • Düğmeyi istediğiniz konuma getirerek kullanabilirsiniz.

Vaillant Yeni Yoğuşmalı Kombiyi Kış Konumuna Alma

 • Ekranın sağında üstünde bulunan tuşa ekranda kalorifer ve musluk sembolü belirene kadar basmalısınız.
 • Ekranda kalorifer sembolü beliriyorsa o cihaz kış konumuna alınmış demektir.
 • Kalorifer ısı ayarı için önce kalorifer sembollü tuşa basmalısınız.
 • Ardından döner ısı ayar düğmesini çevirmeli ve kendinize göre bir sıcaklık derecesi belirlemelisiniz.

Vaillant Kombi Kaç Derecede Çalıştırılmalı?

Vaillant kombi ayarları nasıl yapılır? Çalışma sıcaklık derecesi kaç olmalıdır gibi birçok soruyu müşterilerimizden duyduğumuz için; Vaillant Servisi olarak bu konuda sizlere şu bilgileri açıklamak isteriz;

 • Her dairenin ısı kaybı aynı olmamaktadır,
 • Her daire aynı katta olmamaktadır,
 • Her binada ısı yalıtımı olmamakla birlikte aynı kalitede olmamaktadır,
 • Her Vaillant markalı kombilerin modellerinde ısı dereceleri aynı olmamaktadır,
 • Her kullanıcının Vaillant kombiden beklentisi aynı olmamaktadır.

Bu gibi etmenler sebebiyle Vaillant Servisi olarak Vaillant kombi kaç derecede çalıştırılmalı? Sorusuna tam olarak yanıt verememekteyiz.

Ancak Vaillant Teknik Servis olarak belirtebiliriz ki;

 • Vaillant kombide ideal sıcaklık derecesi; 40-45°C civarı olmalıdır.
 • Konut içerisinde oda termostatı kullanılıyorsa eğer kombi kalorifer sıcaklığının 50-55°C civarı olması gerekir.
 • Vaillant yoğuşmalı kombilerde sıcaklık 50°C civarı olmalıdır. Oda termostatı kullanılıyorsa 50-55°C civarı yine ideal sıcaklık olmaktadır.

Yine de tabi yukarıda belirttiğimiz etmenlere bağlı olarak sıcaklık dereceleri değişebilmektedir. Özel Vaillant Servisi olarak daha düşük derecelerde randımanın düşük faturanın evin ısı kaybına bağlı olarak yüksek gelebileceğini de belirtmek isteriz.

Vaillant Kombi Sıcak Su Ayarı Kaç Olmalı?

Vaillant Teknik Servis olarak belirtmek isteriz ki kombilerde kalorifer sıcaklığı nasıl beklentiye göre değişiyorsa sıcak su ayarı yani derecesi de değişmektedir. Sizlerden yani Vaillant kombi kullanıcılarından bu konuda çok fazla soru duyuyoruz… Vaillant kombi musluk suyu kaç derece olmalı? Vaillant kombi sıcak su ayarı kaç olmalı? Vaillant kombi banyo sıcaklığı kaç olmalı? gibi…

Musluğu açtığınız zaman akan suyun sıcaklığı sizi ılışlama yaptırmak zorunda bırakmayacak sıcaklıkta olmalıdır.

Yani sıcak su musluğunu soğuk su tarafına çevirmemeli, musluğunuza bağlı soğuk su tarafını da açmamalısınız. Sıcak su musluğu en sonda olsun, akan su da sizi yakmayacak sıcaklıkta olsun… Bu şekilde Vaillant kombi sıcak su ayarı kaç olmalı? Sorusunun yanıtını kendiniz kendi beklentinize göre ayarlamış, seçmiş olursunuz. Vaillant Servisi olarak diyebiliriz ki en sağlıklı bilgi, sizin randıman aldığınız sıcaklık bilgisidir.

Vaillant Servisi olarak yaklaşık bir bilgi aktarmak gerekirse 40°C civarı musluk suyu için ideal bir sıcaklıktır.

Vaillant Servisi Açıklıyor; Vaillant Kombi Su Basıncı Kaç Olmalı?

Vaillant kombilerde çeşit fark etmeksizin su basınç değerinin 1 ile 2 bar arasında olması gerekmektedir. İdeal değer 1.5 bardır. Ancak Vaillant Kombi Servisi olarak belirtmek isteriz ki; 1 bar aşağısı genel olarak düşük, 2.5 bar üstü genel olarak yüksek basınç değeridir.

Vaillant kombi su basıncı kaç olmalı konusunda yine de kafanızı karıştıran durumlar söz konusu olursa Vaillant Servisi telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Peki kullanıcı düşük veya yüksek basınç durumunda hangi işlemleri yapmalı?

Vaillant Kombi Bar Yükseltme (Vaillant Kombiye Su Basma)

Öncelikle belirtmek isteriz ki Vaillant kombilerin geneli düşük basınç durumunda “F22 Arıza Kodu” vermektedir.

Vaillant kombi bar yükselme işlemi doldurma musluğu ile yapılmaktadır. Vaillant kombilerin modellerine bağlı olarak parça renk ve şekil olarak değişmektedir. Ayrıca her Vaillant kombide doldurma musluğu aynı yerde değildir. Kombi alt kısmında montelidir ancak sağ veya sol tarafta olabilmektedir.

Vaillant Servisi adı altında hizmet sunmakta olan Vaillant Özel Servis olarak modellere göre doldurma musluklarını tarif edelim, bu şekilde işlemi kolayca yapmış olursunuz.

 • Vaillant Vuw Pro kombi doldurma musluğu; kombinin sağ altında monteli olan siyah uzun çubuk parçadır.
 • Vaillant Vuw Plus kombi doldurma musluğu; kombinin panel kısmının ortasına doğru alt tarafta L şeklindedir. Aparat yok ise metal kısım duruyordur.
 • Vaillant Vck kombi doldurma musluğu; sağ alt kısımda kombinin köşesinde siyah renkte sola doğru bakan parçadır.
 • Vaillant Turbotec Pro/Plus kombi doldurma musluğu; sağ alt kısımda gri kelebek şeklinde bir parçadır.
 • Vaillant Ecofit Start kombi doldurma musluğu; sağ alt kısımda monteli mavi renkte sağa sola çevrilebilir parçadır.

Doldurma musluğunu kombinizin modeline göre bulduktan sonra parçayı sola doğru çevirmeniz gerekiyor. Ardından ekrandaki hata kodunu veya manometre (bar saati) kontrolü yapmanız gerekiyor. Bar saati 1 ile 2 bar arasına geldiğinde doldurma musluğunu kapatmalısınız. Vaillant kombi bar yükselme işlemi bu işlem ile başarılı bir şekilde yapılmış olur.

Parçayı bulamadığınız, işlemi yapamadığınız veya işlemi çok sık yaptığınız durumlarda teknik destek amaçlı Vaillant Servisi numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Vaillant Kombi Bar Düşürme (Yüksek Basıncı Düşürme)

Vaillant kombinizin tesisat basınç değeri 2.5 veya 3 barı geçerse bu yüksek basınç değeri olarak değerlendirilir. Kombilerde yüksek basınç parçalara zarar vereceği için genellikle bu gibi durumlarda emniyet ventili devreye girer ve kombinin yüksek basıncını tahliye eder. Yani emniyet ventili açılır ve su akıtma durumu söz konusu olur.

Yüksek basınç durumunda ventilin açılmasını beklemeden fazla suyu tahliye etmek gerekir. Vaillant kombi bar düşürme işlemi genel olarak petekten yapılmaktadır. Peteğin müşür kısmını açarak su boşaltmalısınız. Siz su boşalttıkça basınç değerinde düşme olacaktır. Bu şekilde basıncı 1.5 bara kadar düşürmeli, işlem sonrası müşürü kapatmalısınız.

Vaillant kombi bar düşürme işlemi çok sık tekrar ederse yani bu durum çok sık yaşanırsa Vaillant kombi müşteri hizmetleri numaramızdan bize ulaşabilir, Vaillant Servisi uzman ekiplerimizden yardım talep edebilirsiniz.

Vaillant Kombi Arıza Sembolleri

Vaillant kombilerin ekranında beliren semboller genel olarak arıza olarak bilinir veya hiç bilinmez. Merak edilen sembolleri Vaillant Kombi Servisi olarak derledik ve bu sayfada toplamaya karar verdik.

 • Vaillant kombide kum saati sembolü; kum saati sembolü ekranda yanıp sönüyorsa bu bir arıza değildir. Kombi istenen ısıtmayı sağlamış, brülördeki alev sönmüş, pompa düşük devirde ısıtmaya devam ediyor demektir. Yani halk dilinde kombi dinlenmeye geçmiş düşük devirde ısıtma devam ediyor diyebiliriz. Kombinizde ekran yok eski ledli Vaillant kombilerden ise kum saati ledinin yanıp sönmesi bir arızadır. Bu durumda kombi su basıncı düşük değilse; basınç sensörü, pompa gibi parçalarda sorun olabilir. Vaillant Servisi iletişim numarasından bize ulaşarak bu konuda yardım alabilirsiniz.
 • Vaillant kombide petek sembolü; kombi kış konumunda olduğu sürece ekranda petek sembolü sabit de yanabilir, yanıp sönebilir de. Bu bir arıza değildir. Kombinin kalorifer devresinde çalıştığını belirtir.
 • Vaillant kombide musluk sembolü; kombi açık olduğu sürece yaz konumunda demektir. Yani sıcak su konumu açık demektir. Kombi açık olduğu sürece ekranda musluk sembolünün sabit yanması da yanıp sönmesi de bir arıza değildir.
 • Vaillant kombide alev üzerine x işaretli sembol; kombide ateşleme olmadığını belirtir. Kombi bu gibi durumlarda genel olarak ekranda F28 arıza kodu gibi uyarılar da verebilmektedir. Bu bir arızadır. Bu aşamada yapılması gereken işlemler ve arızalı parçalar bilgisine ulaşmak için Vaillant Servisi ile irtibata geçebilirsiniz.

Bahsedilen bu semboller haricinde Vaillant kombi arıza sembolleri hakkında sorularınız veya sorunlarınız varsa Vaillant Kombi Servis numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Vaillant Kombi Resetleme

Vaillant kombi arızası yaşandığı zaman servis çağırmadan önce kombiye reset atmak gerekir. resetleme cihazı o arızadan çıkarma işlemidir. Ancak belirtmek isteriz ki her arıza durumunda reset bir işe yaramamaktadır. Yani çoğu zaman işlevsiz olabilmektedir.

Vaillant kombi resetleme işlemine rağmen düzelmiyor, Vaillant kombi reset yapılamıyor gibi birçok sorular geliyor bize… Aslında işlem yapılıyor ancak yaşanan sorun reset işlemi ile düzelmiyor diyebiliriz. Yani bu gibi durumlarda muhtemel sorun parçalarla alakalıdır denilebilir.

Yine de size Vaillant kombi resetleme işlemi hakkındaki detayları aktaralım…

 • Vaillant kombilerin genelinde alev üzerine x işareti olan ufak bir tuş vardır. Bu tuşa birkaç saniye kadar basılı tutulduğunda resetleme işlemi yapılmış olur.

Yaşanan problemin devam etmesi halinde reset işlemi arka arkaya birkaç kez daha uygulanabilir. Sorunun yeniden devam etmesi veya çok sık tekrar etmesi halinde Vaillant kombi müşteri hizmetlerinden bize ulaşabilir veya doğrudan Vaillant Servisi iletişim hattımızı arayabilirsiniz.

VAİLLANT KOMBİ MODELLERİ

Vaillant Hermetik Kombiler

 • Turbotec
 • Vcw
 • Vuw Pro
 • Vuw Plus
 • Vck

Vaillant Bacalı Kombiler

 • Atmotec
 • Vuw Pro
 • Vck
 • Vuw Plus

Vaillant Yoğuşmalı Kombiler

 • Vaillant ecoTEC Pro
 • Vaillant ecoTEC Plus
 • Vaillant ecoTEC Pure
 • Vaillant ecoTEC İntro
 • Vaillant ecoTEC exclusive Green IQ Multi
 • Vaillant ecoFİT Start

Vaillant kombi modelleri deyince akla direk bu modeller gelmektedir. Harici olarak en eski kombilerinden biri VUI serisidir ancak bu modeller ve Vaillant kombi parçaları piyasada bulunmamaktadır. Cihaz çok eski olduğu için parça tedarik işlemi de zordur. Kullanan tüketiciler varsa hala mutlaka cihazı değiştirmelidir. Aksi halde Vaillant Servisi firmaları adresten sadece Vaillant servis ücreti alıp çıkacak, cihaza müdahalede bulunamayacaktır.

Vaillant Kombi Parçaları Nerede Bulunur?

Piyasada birçok parça satışı yapan özellikle de bu satışı internet aracılığı ile yapan birçok parçacı vardır. Bu parçalar çoğu servis değil çoğu kullanıcı tarafından alınmaktadır. Ancak Vaillant Kombi Servisi olarak bizim önerimiz, internet aracılığı ile parçaların tedarik edilmemesidir. Çünkü internet aracılığı ile satışı yapılan Vaillant kombi parçaları orijinal değildir. Çoğu garantili bile değildir. Garanti verilse bile parça ile bir sorun yaşandığında ilgili, muhatap bulmak zordur.

İşte bu gibi nedenlerle Vaillant kombi arızalarında Vaillant kombi parçaları tedarik etmek yerine işi uzmanına bırakmak her zaman daha mantıklı ve daha doğrudur. Kombinizde bir sorun var ve Vaillant kombi parçaları bozuk, parça bilgisi almak isterseniz Vaillant Kombi Servis telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Vaillant Servisi ücretimiz sizlerin bütçesini aşacak veya zor durumda bırakacak kadar yüksek değildir. Ayrıca yaptığımız parça değişimi/parça tamiri gibi işlemlerde 1 yıl servis + işçilik garantimiz olduğunu da sizlere belirtmiş olalım…

Vaillant Kombi Yorumları

Vaillant kombi alma gibi düşüncesi olan herkes önce Vaillant kombi yorumlarını inceler, duymak ister. Piyasaya bakılırsa eğer kombi fiyatları oldukça yüksektir. Bugün bir kombi satın almanın ve taktırmanın fiyatı asgari ücreti geçebilmektedir. Bu sebeple de kullanıcılar her şeyden önce doğru seçim ile doğru kombiye ulaşmak ister. Bu sebeple de araştırmalar fiyattan ziyade yorumlar üzerinden olur.

Vaillant kombi yorumları her zaman olumsuz olmasa da bazen olabilmektedir. Elektrik, su, doğalgaz ile çalışmakta olan Vaillant kombiler dahil tüm kombilerin arızalanma olasılığı yüksektir. Ancak kombileri daimi kılan sadece onların kaliteli oluşu değil aynı zamanda kullanıcıların ilgi ve alakasıdır.

Bir kombi ne kadar bakım işlemine maruz kalırsa, en ufak sorunu ne kadar çok önemsenirse, yaşanan sorunlarda uzman desteği alınırsa o kombi o kadar uzun ömürlü olur. Bu sebeple de Vaillant kombi yorumlarını incelemek yerine satış bayilerinden bilgiler almak, kombiyi aldıktan sonra doğru şekilde kullanmak daha çok önemlidir.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?