Bikombici

Vaillant Kombi Kum Saati Uyarısı

Vaillant Kombi Kum Saati Uyarısı biraz kapsamlı bir konudur. Yani her model Vaillant kombilerde arıza demek değildir. Ancak arıza olduğunu belirten modeller de vardır. Bu konuyu ele alarak açıklık getirmek adına hazırladığımız makalemizi incelemeye devam edebilirsiniz.

Vaillant Kombi Kum Saati Yanıp Sönüyor

Vaillant Kombi Kum Saati Uyarısı

Bu durumun hangi Vaillant kombi modelinde karşılaşıldığı önemlidir. Çünkü başta da söylediğimiz gibi Vaillant Kombi Kum Saati Uyarısı her modelde arıza demek değildir. Bazı modellerde sabit de yanabilmektedir.

DİKKAT! Vaillant kombinizde ekran var ve ekranda kum saati sembolü yanıp sönüyorsa bu bir arıza değildir. Bu durum kombinin devir daim yaptığını yani ısıtmayı sağlayıp pompanın düşük devirde suyu tesisatta dolaştırmaya devam ettiği anlamına gelmektedir. Ekranı olmayan kombilerde mevcut olan ledlerden kum saati sembolünün yanında bulunan led sabit yanıyor ise bu da bir arıza değildir. Bu durum da aynı şekilde kombinin düşük devirde devir daim işlemine devam ettiğini belirtir.

 • Vaillant kombi kum saati uyarısı eğer ekranı olmayan ledli kombilerde yanıp sönüyorsa bu bir arıza demektir. Bu arıza durumu “kuru yanma” olarak tabir edilmektedir.

Arızaya Sebep Olan Etmenler

 1. Vaillant kombi tesisatındaki su yetersiz veya bitmiş olabilir (kombiye su basma işlemi gerekir),
 2. Pompa arızalanmış olabilir,
 3. Pompa devir düşürüyor olabilir,
 4. Fark basınç şalteri bozuk olabilir,
 5. Kılcal boru tıkanması söz konusu olabilir.

Bu gibi durumlarda kullanıcının yapabileceği tek işlem kombi su basıncı düşük ise su basma işlemidir. Su basma işlemi bu gibi durumlarda ekranı olmayan Vaillant Vuw Pro, Vaillant Vck gibi modellerde gerekmektedir. Diğer modellerde dediğimiz gibi ekran bulunur ve tekrar yenilemek isteriz ki ekranı olan kombilerde ekranda kum saatinin yanıp sönüyor olması bir sorun değildir.

Vaillant Vuw Pro Kombiye Nasıl Su Basılır?

Vaillant Vuw Pro model eski ekransız kombilerde doldurma musluğu kombinin alt kısmında sağ tarafa doğru uzun siyah çubuk şeklindedir. Kombi altında böyle bir parça göremiyorsanız doldurma musluğunun siyah plastiği kırılmış içerisindeki metal kısmı kalmış olabilir. Bu durumda işlemi yapamayacağınız için servis yardımı almalısınız. Şimdi gelelim işlemi nasıl yapacağınıza…

 • Doldurma musluğunu bahsettiğimiz şekilde bulun ve kendi solunuza doğru (saat yönünün tam tersine) çevirin.
 • Doldurma musluğu aktif olduğunda kombiden su sesi duyarsınız.
 • Su sesini duyduktan sonra basınç göstergesini mutlaka takip etmelisiniz.
 • Basınç göstergesi 1 ile 2 barın ortasına yani 1.5 bara geldiğinde doldurma musluğunu sağa çevirip kapatın.
 • Doldurma musluğunu kapattığınızdan ve iyice sıktığınızdan emin olmalısınız.

Vaillant Vck Kombiye Nasıl Su Basılır?

Vaillant Vck model eski ekransız kombilerde doldurma musluğu kombinin sağ alt kısmında gri renktedir. Kombinin sağ alt kısmında monteli bu şekilde bir parça yok ise parça kırılmış demektir. İşlem bu parça olmadan yapılamaz. Bu nedenle parçanın değiştirilmesi ve işlemin yapılarak sorunun çözümlenmesi adına servis yardımı almanız gerekmektedir.

 • Doldurma musluğunu bahsettiğimiz şekilde bulup sol tarafa doğru çevirmelisiniz.
 • Parçayı çevirdiğinizde mutlaka su sesi duymalısınız. Su sesi duyamıyorsanız işlem yapılamaz. Su sesi az geliyorsa parçayı biraz daha sola çevirebilirsiniz.
 • Su sesini duyduktan sonra panelin sağında yer alan yuvarlak termomanometreyi kontrol etmelisiniz.
 • Basınç değerindeki yükselme 1 ile 2 bar arasına geldiği zaman doldurma musluğunu sağa çevirip kapatmalı, iyice sıktığınızdan emin olmalısınız.

Yaşadığınız Vaillant Kombi Kum Saati Uyarısı kombiye su basma işlemi ile çözümlenebilir. Yani bahsedilen işlemi uygulayarak Vaillant Kombi Kum Saati Uyarısı sorununu servis çağırmadan kendiniz de evde çözümleyebilirsiniz. Ancak kombi su basıncı düşük değilse, su basma işlemine rağmen sorun düzelmiyor veya bu sorunla çok sık karşılaşıyorsanız mutlaka bir uzman yardımı almalı, bunun için de servis çağırmalısınız.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?