Bikombici

Vaillant Ecofit Start F12 Arızası

Vaillant Ecofit Start F12 Arızası Nedir? Şebeke gerilimi düşük. Kombiye gelen veya daireye gelen voltaj 220 V altında.

Vaillant Ecofit Start F12 Arızası

Vaillant Kombi Neden Düşük Voltaj Arızası Verir?

Şebeke voltajı hiçbir zaman hiçbir şekilde sabit olmaz. Sürekli bir dalgalanma durumu söz konusudur. Ancak çok sık düşme-yükselme olursa kombi gibi elektronik cihazlar bu durum sebebiyle hasar görebilmekte, arızalanabilmektedir.

Şebeke voltajı düşük ise veya düşük ölçülüyor ise kombi bu durumu kullanıcısına ifade etmek adına düşük voltaj arızasına geçer. Bu durum Vaillant EcoFit Start model kombilerde karşımıza “F_12 arızası olarak çıkar.

Servis Öncesi Kullanıcı Ne Yapabilir?

Bu gibi sorunlarda kombi kullanıcısı, cihazı arızadan çıkarmak için reset atmayı denemektedir. Ancak kombi bu gibi arıza durumlarında otomatik reset modunda olur. Yani cihazı resetlemeye gerek yoktur.

Uzun süre beklenmesine rağmen sorunda düzelme olmazsa cihaz kapatılıp açılabilir. Düzelme olursa cihaz kullanımı devam edilebilir. Fakat düzelme olmazsa mutlaka uzman yardımı almak gerekmektedir.

DİKKAT! Kombi voltaj dalgalanması sebebiyle arızalanmasın diye veya arızalandıysa sorun tekrar etmesin diye “Kombi Regülatörü” kullanmanız gerekmektedir. Kombi regülatörü cihazı, kombiyi düşük-yüksek gelen voltaja karşı korumakta, bu sebeple arızalanmasının önüne geçmektedir.

Vaillant Ecofit Start F12 Arızası Sebepleri Nelerdir?

  • Kablo demetinde kesinti durumu söz konusu olabilir.
  • Anakart arızası söz konusu olabilir.
  • Atık gaz emniyet termostatı geçme bağlantısında kesinti olabilir.

Tabi net teşhisi yapacak olan uzman servis ekipleridir. Vaillant Ecofit Start F12 Arızası durumunda işi uzmanına bırakmak ve cihaza müdahale etmemek gerekir.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?