Bikombici

Vaillant F22 Arızası Nedir?

Vaillant F22 arızası nedir? Bu sorun evde çözülür mü? İlla servis çağırmak gerekir mi? Aşağıda sorularınızın hepsini yanıtladık.

Kuru yanma problemi.

Vaillant Kombide Kuru Yanma Ne Demek?

Kombi tesisatında yeterli basınçta su olmadığını veya mevcut su basıncının ölçülmediğini, algılanmadığını belirtir. Cihaz bu durumlar sebebiyle kuru yanma yani susuz çalışma yaparak arızaya geçer. Bu arıza kodu da Vaillant kombilerde genel olarak F22, F23, F24 şeklinde olmaktadır.

Vaillant F22 Arızası Nedir?

Bunları Biliyor muydunuz? Vaillant F22 Arızası; ecoTEC exclusive Green IQ/Pro/Pure/Plus, turboTEC Pro/Plus, atmoTEC Pro/Plus, Vuw Plus model kombilerde karşımıza çıkar.

Vaillant F22 Arızası Nedir? Çözüm Nasıl Sağlanır?

DİKKAT! F22 ile birlikte F23 ve F24 arıza kodları da aynı anlama gelmektedir.

Vaillant ecoTEC exclusive Green IQ Kombiye Su Basma

Kombi sol alt kısmında bulunan metal kare parçaya bakarsanız düz uçlu tornavida girişi vardır. Burayı açarak su sesi duyduğunuzdan emin olmalısınız. Su sesi duyduktan sonra ekranı takip ederek basınç 1 ile 2 bar arasına geldiği zaman yeniden kapatarak işlemi sonlandırmalısınız.

Vaillant F22 Arızası ecoTEC Pro Kombiye Su Basma

Kombinin sağ alt kısmında hem yuvarlak bar saati hem de gri kelebek şeklinde üzerinde “closed” yazan parça vardır. Bu parçayı sola (saat yönünün tam tersine) çevirdiğinizde su sesi gelir ve bar saatine bakarsanız yükselme olur. Bar saati grinin ortasına doğru geldiğinde doldurma musluğunu sağa (saat yönüne doğru) çevirip kapatmalı iyice sıkmalısınız.

Vaillant ecoTEC Pure Kombiye Su Basma

Kombinin sağ altında monteli durumda olan “mavi renkteki” doldurma musluğunu sol tarafa doğru çevirin. Su sesi duyuyorsanız hemen ekranı takip edin. Basınç değeri 1 ile 2 bar arasına (ortalama 1.5 bara) geldiğinde mavi doldurma musluğunu sağa çevirip kapatın ve işlemi sonlandırın.

Vaillant ecoTEC Plus Kombiye Su Basma

Kombinin sağ altında gri kelebek şeklinde üzerinde “closed” yazan parça doldurma musluğudur. Bu parçayı sol tarafa doğru çevirdiğiniz zaman su sesi duyarsınız ve basınç yükselmeye başlar. Basınç değerini takip edip, 1.5 barı görünce parçayı kapatmanız gerekir. Parçayı kapattığınızda cihaza su basmış, sorunu çözümlemiş olursunuz.

Vaillant F22 Arızası turboTEC Pro/Plus Kombiye Su Basma

Kombinin sağ alt kısmında monteli olan gri kelebek şeklindeki “closed” yazılı parçayı çevirerek açmalı, su sesi duyduktan sonra ekrandan arıza kodu silinene dek işlemi devam ettirmelisiniz. İşlem sonunda mutlaka parçayı kapatmalı, açık unutmamalısınız. Sorun bu şekilde çözümlenecektir.

Vaillant atmoTEC Pro/Plus Kombiye Su Basma

Bacalı olan bu modellerde sağ alt kısımda monteli olan gri renkteki kelebek şeklindeki parçayı çevirerek açmalı, su sesi duyduktan sonra basınca bakarak basıncı 1.5 bara getirdiğinizde parçayı kapatmalısınız.

Vaillant Vuw Plus Kombiye Su basma

Kombinin altında ortalara doğru tornavida girebilecek veya L anahtar olan bir bölüm göreceksiniz. Burayı açtığınızda su sesi geliyorsa doğru işlem yapıyorsunuz demektir. Su sesi duyduktan sonra basıncı kontrol edebilirsiniz. Basınç ideal değere geldiğinde doldurma musluğunu kapatabilirsiniz.

DİP NOT! İşlemleri bir şekilde yapamadıysanız, basınç bir sebeple yükselmiyorsa, basınç değeri ideal olduğu halde kombi yine de F22 arızasından çıkmıyorsa servis yardımı almalısınız. Su kesintisi olmayıp, vanalar açık olduğu halde su basılamıyorsa; musluk bozuk olabilir. Basınç normal ama cihaz resetlendiği halde bu sorun devam ediyorsa; filtre-tesisat tıkanıklığı, eşanjör kireçlenmesi, pompa arızası gibi durumlar söz konusu olabilir. Vaillant F22 Arızası Nedir? konusu hakkında sunulan bilgileri incelediniz. Size önerilen işlemler dışında bir işlem uygulamamalı, servis çağırmalı, yardım almalısınız.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?