Bikombici

Vaillant ve Demirdökümlerde F28 Hatası

Makale İçeriği

Yeni sürüm Demirdöküm kombiler ile Vaillant markalı kombilerde F_28 arızasını merak edenler, bu konuda sorularına yanıt bulmak isteyenler için hazırladığımız sayfamızı inceleyebilirsiniz. Vaillant ve Demirdökümlerde F28 Hatası nedir ve servis öncesi neler yapılabilir? hemen açıklayalım…

Vaillant ve Demirdökümlerde F28 Hatası

Vaillant ve Demirdökümlerde F28 Hatası Nedir?

Ateşleme problemi.

Önemli! F28 Arızası;

 • Vaillant markalı; ecoTEC exclusive Green IQ, ecoTEC Pro/Pure/Plus, atmoTEC, turboTEC, ecoVIT, Vuw Plus modellerinde,
 • Protherm markalı; LYNX Condense modelinde,
 • Demirdöküm markalı Atromix, Nitromix yoğuşmalı kombi ve Nitromix CS Kazan cihazlarında gaz yokluğu-ateşleme problemidir.

Demirdöküm kombi F28 nedir? Vaillant kombi F28 hatası nedir? Protherm kombi neden F28 uyarısı verir gibi sorular ile bize ulaşmaktadır. Gelin bu soruları birlikte yanıtlayalım, sorunu birlikte çözümleyelim.

Kombi F28 Arızası Çözümü

 1. Doğalgaz faturasını ödeyemediyseniz gazınız kesilmiştir. Bu durumda direk kapı dışında yer alan dairenize bağlı gaz saatinin oradaki gaz vanasına bakmalısınız. Vanada kırmızı mühür var ise gazınız kesilmiştir. Faturayı ödeyip doğalgaz firması ile görüşürseniz dairenize gelen gazı açarlar.
 2. Faturada gecikme yoksa, ocağınız da çalışmıyorsa gaz vanası/vanaları kapalıdır. Kapı dışında, kombi ve ocağın yanında gaz vanalarını bulunmaktadır. Bu vanaların kontrolü gerekir. Doğalgaz vanası açık kapalı nasıl anlaşılır? Doğalgaz vanası ile doğalgaz borusu aynı hizada (paralel durumda) ise açık, T şeklinde ise kapalı demektir.
 3. Dairenizde doğalgaz kesintisi yok, ocağınız çalışıyorsa kombi resete ihtiyaç duyuyordur. Belki de cihaz anlık bir arızaya geçmiştir. Bazen bu gibi aksaklıklar çok sık yaşanabilmektedir. Bu aşamada cihazı resetleyin.

Marka/Modellere Göre Resetleme İşlemi

Vaillant ve Demirdökümlerde F28 Hatası durumunda reset işlemi bazen çözüm konusunda işe yaramaktadır.

Vaillant Kombileri Resetleme

 • Vaillant ecoTEC exclusive Green IQ Kombiyi Resetleme;

Panelin sol üst kısmında açma/kapama düğmesi vardır ve bu düğmeye 3 saniyeden fazla basılı tuttuğunuzda cihaz resetlenir.

 • Vaillant ecoTEC Pro/Plus Kombiyi Resetleme;

Ekranın alt kısmında bulunan dikdörtgen dört tuşun altında yer alan yuvarlak alev sembolü bulunan tuşa 1 saniye kadar basılı tutulduğunda cihaz resetlenir.

 • Vaillant ecoTEC Pure Kombiyi Resetleme;

Ekranın hemen sağında yer alan açma/kapama tuşuna (3 sec yazan alev üzerine x işareti olan tuş) 3 saniyeden daha fazla basılı tuttuğunuzda cihazı resetlemiş olursunuz.

 • Vaillant atmoTEC, turboTEC Pro/Plus Kombiyi Resetleme;

Piyasada bu seriden 2 kombi bulunmaktadır. Eski serilerde ekranın altında yer alan alev üzerine x işareti olan tuşa 3 saniye kadar basılı tuttuğunuzda cihazı resetlemiş olursunuz. Yeni serilerde çevrilebilir ısı ayar düğmesi göreceksiniz. Bu düğmenin hemen sağında yer alan açma/kapama düğmesi vardır ve bu düğmeye 3 saniyeden daha fazla basılı tuttuğunuzda cihazı resetlemiş olursunuz.

 • Vaillant ecoVIT Kombiyi Resetleme;

Piyasada bu seriden 2 kombi bulunmaktadır. Eski serilerde ekranın altında alev üzerine x işareti olan yuvarlak tuş vardır. Bu tuşa 3 saniye basılı tuttuğunuzda cihazı resetlemiş olursunuz. Yeni serilerde ekranın altında yer alan yuvarlak açma ve kapama tuşu bulunmaktadır. Bu tuşa 3 saniyeden fazla basılı tuttuğunuzda cihazı resetlemiş olursunuz.

 • Vaillant Vuw Plus Kombiyi Resetleme;

Ekranın alt kısmında bulunan 4 minik tuştan birine bakarsanız alev üzerine x işareti olan tuşu göreceksiniz. Bu tuşa 3 saniye basılı tuttuğunuzda cihazı resetlemiş olursunuz.Resetleme

Protherm Kombiyi Resetleme

 • Protherm Lynx Condens Kombiyi Resetleme;

Ekranın hemen sol kısmında yer alan açma/kapama tuşuna 3 saniyeden fazla basılı tuttuğunuzda cihazı resetlemiş olursunuz.

Demirdöküm Kombileri Resetleme

 • Demirdöküm Atromix Kombiyi Resetleme;

Isı ayarlaması yapılabilen döner düğmelerin arasında yer alan minik tuşa (altında reset yazar) uzun süre basılı tuttuğunuzda cihazı resetlemiş olursunuz.

 • Demirdöküm Nitromix Kombiyi Resetleme;

Ekranın hemen solunda yer alan dikdörtgen “reset” yazılı tuşa 3 saniye basılı tuttuğunuzda cihazı resetlemiş olursunuz.

 • Demirdöküm Nitromix CS Kazanı Resetleme;

Ekranın solunda bulunan dikdörtgen “reset” yazan tuşa 3 saniye kadar basılı tuttuğunuzda cihazı resetlemiş olursunuz.

Vaillant ve Demirdökümlerde F28 Hatası’nın Sebepleri Nelerdir?

Bu sorunun sebeplerini de şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Elektronik kart problemi
 2. Gaz armatörü problemi
 3. İyon çubuğu problemi
 4. Ateşleme çubuğu problemi
 5. Voltaj problemi
 6. Yoğuşmalı cihazlarda yoğuşma giderinin tıkanması-donması durumu,
 7. Baca sistemi sorunları söz konusudur.

Vaillant ve Demirdökümlerde F28 Hatası durumu hakkındaki bilgileri ve sebepleri incelediniz. Net teşhis için sorunun yerinde görülmesi, uzmanı tarafından incelenerek tespit ve müdahale edilmesi gerekir.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?