Bikombici

Kombide E10 Arızası Nedir?

Kombide E10 Arızası Nedir? Özellikle de Baymak, Arçelik ve Beko model kombilerde E10 arızası ile çok sık karşılaşılır. Bu sorunun sebebi ve çözümü aşağıda sunulmuştur.

Kombide E10 Arızası Nedir?

Düşük tesisat basıncı hatasıdır.

Bu soru daha çok karşımıza Baymak Falke kombi E10 hatası nedir? Beko kombide E10 ne demek? Arçelik kombi E10 hatası nedir? Şeklinde karşımıza çıkabilmektedir.

Kombide E10 Arızası Nedir?

Kombide E10 Arızası Nedir? Çözümü

Bu arıza kodu ile karşılaştığınızda kombi basıncını yükseltmeli/kombiye su basmalı/kombi barını artırma işlemi uygulamalısınız. Baymak, Beko ve Arçelik kombilerde E10 arızası nasıl çözümlenmektedir? kısaca açıklayalım…

  • Öncelikle işlem yapacağınız doldurma musluğunu/dolum vanasını bulmalısınız. Baymak, Beko, Arçelik markalı kombilerde doldurma musluğu modele bağlı olarak yer, şekil ve renk olarak değişmektedir. Genellikle kombinin sağ veya sol alt kısmında monteli, sağa-sola çevrilir musluk şeklinde, plastik uçlu, mavi-siyah veya nadiren de olsa kırmızı renkte olabilmektedir.
  • Kombi su doldurma vanası hangi yöne açılmaktadır? Açıklayalım hemen; doldurma muslukları genel olarak sola çevrildiğinde açılmaktadır. Parçayı bulduğunuzda saat yönünün tersine doğru (sol tarafa doğru) çevirmelisiniz. Parça sıkışmışsa bir pense yardımı ile veya parçayı parmaklarınızın arasında sıkıştırarak çevirmeyi deneyebilirsiniz.
  • Parçayı çevirdiğinizde işlemin yapılabilmesi açısından su sesini duymanız gerekir. Bu ses bazen çok az geliyorken bazen rahatsız edici olabilmektedir. Korkmadan işleme devam etmeli ve aynı zamanda kombide basınç değerini kontrol etmelisiniz.
  • Baymak, Beko ve Arçelik model kombilerin panelinde veya alt kısımlarında genel olarak yuvarlak şekilde manometre olur. Bu parça kombi tesisat basıncını gösterir. İşlemi yaparken parçadan basıncı kontrol etmelisiniz.
  • Basınç değeri 1,5 yani 1 ile 2 bar arasına geldiğinde doldurma musluğunu hemen saat yönüne (sağa doğru) çevirerek kapatmalı ve iyice sıkarak tamamen kapalı olduğundan emin olmalısınız.

Tabi işlem her zaman başarılı bir şekilde sonuçlanmamaktadır.

Karşılaşılacak Aksaklıklar ve Sebepleri

Kombi basınç vanası dönmüyor, kombi su doldurma vanası boşa dönüyor, doldurma musluğu çevriliyor ama su sesi gelmiyor, doldurma musluğu dönüyor, su sesi geliyor ama basınç yükselmiyor, kombide su olmasına rağmen düşük basınç arızası veriyor gibi birçok soru sıkça karşımıza çıkıyor. Bu aşamada şu değerlendirmeyi yapabiliriz:

  1. Kombi basınç vanası dönmüyor; parça sıkışmıştır. Çok sert müdahaleden kaçınarak varsa eğer pense yardımı ile parçayı çevirmeyi denemek gerekir. Parça yine de dönmüyorsa teknik servis yardımı almak gerekir.
  2. Kombi su doldurma vanası boşa dönüyor; parça bozuk, dairede su kesintisi durumu, tesisat vanaları kapalı olabilmektedir. Dairede su kesintisi yok ve tesisat vanaları kapalıysa doldurma musluğu bozuk demektir. Parçanın değişimi için teknik servis yardımı almanız gerekir.
  3. Doldurma musluğu çevriliyor ama su sesi gelmiyor; doldurma vanasının boşa dönmesi ile aynı durumdur. Parçada sorun, dairede su kesintisi veya tesisat vanası kapalı olabilir. Gereken kontroller yapılarak çözüm sağlanmıyorsa teknik durumda servis yardımı almak gerekir.
  4. Doldurma musluğu dönüyor, su sesi geliyor ama basınç yükselmiyor; basınç göstergesinde, basınç sondasında veya devir daim pompasında bir sorun olabilmektedir. Teknik servis yardımı almanız gerekir.
  5. Kombide su olmasına rağmen düşük basınç arızası veriyor; basınç sondasında, basınç göstergesinde veya pompada sorun olabilir. Teknik servis yardımı almanız gerekir.

ÖNEMLİ! Kombide E10 Arızası Nedir? konusundaki bilgileri okudunuz. Can ve mal güvenliğiniz açısından sadece size belirtilen işlemleri uygulamalı, teknik durumlarda müdahale için işi uzmanına bırakmalısınız.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?