Bikombici

Kombi Arızalandığında Evde Ne Yapılabilir?

Kombi arızası ile karşılaşan kullanıcı direkt servis çağırmak yerine evde kendi çabaları ile çözüm sağlamak ister. Ancak bu durum her arızada söz konusu olmaz. Kimi arızaların çözümü servis gerektirse de kimi arızalar servis olmadan da ufak bir müdahale ile çözümlenebilir. Şimdi bu müdahalelere değinelim…

Kombi Arızalandığında Evde Ne Yapılabilir?

Kombi Arızalandığında Evde Ne Yapılabilir? konusu altındaki bilgiler tüm kullanıcılar için sunulan önemli bilgilerdir. İncelemeli ve servis çağırmadan önce mutlaka önerilen işlemler uygulanmalıdır.

  1. Doğalgaz Kontrolü

Kombiniz doğalgazlı ise (çoğu kombiler doğalgazlıdır) dairenizde doğalgaz kesintisi olmadığından emin olmalısınız. Doğalgaz kesintisi varsa, doğalgaz vanaları kapalıysa yani bir şekilde kombiye gaz gelmiyorsa kombi çalışmaz. Doğalgaz vanaları boruyla eşit (paralel şekilde) hizadaysa açık konumda demektir. Bu detayı kontrol ederek kapalı ise açık konuma getirmelisiniz. Hem kombi yanındaki hem de kapı dışındaki doğalgaz vanasını kontrol etmelisiniz.

  1. Basınç Kontrolü

Kombi basıncı düşük olduğunda da yüksek olduğunda da arızaya geçebilmektedir. Bu sebeple kombi arızalandığı zaman basıncı kontrol etmek gerekir. Basınç eğer 1 bardan az ise (0.8 bar gibi) kombiye su basmak, basınç eğer 2.5 bardan fazla ise (2.8 bar gibi) fazla suyu tahliye etmek gerekir. Kombi basıncı düşük olduğu zaman doldurma musluğunu açarak basıncı yükseltebilirsiniz. Kombi basıncı yüksek olduğu zaman en yakın petekten su alarak basıncı düşürebilirsiniz.

  1. Resetleme İşlemi

Kombi arızaya geçtiğinde ekranda bir hata kodu belirebilir, kombi ayrıca kırmızı ışık gibi çeşitli led uyarıları verebilir. Tüm arızalarda olmasa da bazı arıza durumlarında cihazı resetlemek gerekir. Resetleme işlemi cihazı o anlık arızadan çıkarmak için uygulanan işlemdir. Kombi resetlendiğinde aslında kart resetlenmiş olur. Bu yüzden arıza durumunda kombiyi önce bir kez resetleyin. Tek reset işe yaramazsa işlemi birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

Kombi Arızalandığında Evde Ne Yapılabilir? konusunu incelediniz. Kullanıcı olarak kombi arızalarında yapabileceğiniz işlemler bu uygulamalar ile sınırlıdır. Belirtilen uygulamalar dışında kombiye harici bir işlem uygulamanız can ve mal güvenliğiniz açısından tehlikelidir. Bu sebeple uzman yardımı almanızı öneririz.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?