Bikombici

Protherm Kombi F4/F04 Arızası

Protherm Kombi F4/F04 Arızası ne demek? Kombi neden F4 uyarısı verir? Protherm kombide F04 hata kodu hakkında merak edilen her şeyi sayfamızda yazdık.

Brülörde bir sebeple alev oluşumu yok. Ateşleme sorunu.

Protherm Kombi F4/F04 Arızası Nedir?

DİKKAT!

Protherm markalı; Jaguar Condens kombi F04, Leon kombi F4, Lynx kombi F04 arızaları ateşleme sorunudur. Diğer modellerde görülen F4/F04 uyarıları harici bir sorundur.

Protherm Kombi F4/F04 Arızası Nasıl Giderilmektedir?

Servis Öncesi Ne Yapılabilir?

 1. Dairede doğalgaz var mı yok mu? gereken kontrol yapılmalı.
 2. Kombi resetlenmeli.

Bu konuda aşağıda sizden gelen sorular ve yanıtları yazmaktadır.

 • Doğalgaz vanasının açık olduğu nasıl anlaşılır?

Doğalgaz vanası boru hangi hizaya doğru gidiyorsa vana da o hizada olmalıdır. Mesela doğalgaz borusu yan ise vana da yan olmalıdır. Paralel olduğunda açık, paralel olmadığında kapalı demektir. Kontrol edildiğinde kapalı gördüyseniz mutlaka açık konuma doğru çevirmelisiniz.

 • Vanalar açık olduğu halde ocak da yanmıyorsa sebebi nedir?

Doğalgaz vanaları açık, kombi arızada ve ocağınız doğalgazlı ama ocağınız da çalışmıyorsa; kapı dışındaki gaz vanasında kırmızı mühür, binadaki ana gaz vanası kapalı, bölgede çalışma olduğu için komple gaz kesinti durumu söz konusu olabilmektedir. Binadaki gaz vanasına da bakmalı, kapalı ise açmalısınız. Binadaki gaz vanası açık ancak binada kimsenin dairesine doğalgaz gelmiyorsa bölgede çalışma olabileceği için 187 numarasını arayarak bilgi ve yardımları almalısınız.

 • Doğalgaz saatindeki kırmızı mühür ne anlama gelir?

Birkaç doğalgaz faturanızı ödemediğiniz için gazınız kesilmiştir. Faturaları ödeyerek bölgenizin doğalgaz firmasını aramalı, gazınızı açtırmalısınız. Bu aşamada daire içindeki kombi, ocak gibi doğalgazlı cihazları mutlaka kapatmalı, açık bırakmamalısınız.

 • Protherm kombi nasıl resetlenir?

Resetleme işlemi Protherm kombi modellerine göre değişir.

Protherm Jaguar Condens Kombiyi Resetleme

Ekranın hemen altında bulunan “reset” yazılı minik butona birkaç saniye kadar basılı tutup parmağınızı çektiğinizde kombiyi resetlemiş olursunuz.

Protherm Leon Kombiyi Resetleme

Bu modellerde doğrudan reset tuşu yoktur. Panelin sol üstünde yer alan açma/kapama/konum seçme düğmesini “0” konumuna getirmeli, birkaç saniye bekledikten sonra düğmeyi yeniden bir öncesi konumuna çevirmelisiniz. Kombiyi bu şekilde resetlemiş olursunuz.

Protherm Lynx Kombiyi Resetleme

Ekranın hemen altında yer alan eco/comfort/reset tuşuna 3 saniye basılı tutup parmağınızı çektiğinizde kombiyi resetlemiş olursunuz.

Resetleme işlemini önce bir kez uygulamak gerekir. Sonuç alınmadığında işlem 3 kez uygulanmalıdır. Yine de bir sonuç alınamıyorsa işlem ve müdahale sonlandırarak servis çağırmak gerekir.

Protherm Kombi F4/F04 Arızası’nı Neden Verir?

 1. Anakart arızası sebebiyle,
 2. Gaz valfi arızası sebebiyle,
 3. İyon elektroduateşleme elektrodu arızası sebebiyle,
 4. Baca sisteminde oluşan sorun sebebiyle,
 5. Kombi yoğuşmalı ise yoğuşma hortumunda tıkanma veya donma olması sebebiyle bu arızayı verebilmektedir.

Protherm Kombi F4/F04 Arızası hakkındaki bilgileri incelediniz. Teknik açıdan servis ihtiyacınız olursa çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?