Bikombici

Kombi Patlamalı Yanıyor

Kombiden patlayacak gibi ses gelmesi neden kaynaklı olabilir? Kombi neden patlamalı yanar? Kombi çalışırken pat pat şeklinde sesler geliyor bu durumun sebebi nedir? Kombi Patlamalı Yanıyor ise servis öncesi ne yapmak gerekir? Bu konuda merak edilen tüm soruların yanıtı makalemizde yazmaktadır.

Kombi Patlamalı Yanıyor

Kombi Patlamalı Yanıyor Sebebi Nedir?

Kombi ateşleme yaparken bir gecikme durumu söz konusu oluyorsa eğer, biriken gazın şiddetli yanmasına bağlı patlamalı şeklinde yanma gerçekleştirir.

Bu durum cihazda birçok sistem ve aksama bağlı olabilir.

Ancak belirtmek isteriz ki bu gibi durumlarda cihazı resetlemek çözüm getirmez. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem veya uygulama da bulunmamaktadır.

Muhtemel durumlar şu şekilde özetlenebilir:

  • Daireye veya kombiye gelen voltaj düşük olabilir.

Özellikle de kombiye gelen şebeke voltajı 220 V altında ise bu durum cihazın yanma-çalışma sistemini değiştirmektedir. Çoğu kombi düşük voltaj arızasına geçebiliyorken kimi kombiler bu şekilde bir arıza, hata kodu vermeden doğrudan da yanma-çalışma sisteminde değişiklik ile bir sorun olduğunu gösterebilmektedir. Bu gibi durumlarda voltaj ölçümü yapılmalıdır. Bu gibi sorunlar yaşandığında veya yaşanmaması için “Kombi Regülatörü” cihazı tercih edilerek kullanılmalıdır.

  • Gaz ayarı bozulmuş olabilir.

Kısa süre öncesinde parça değişimi oldu ise gaz ayarlarında bir aksaklık-hata söz konusu olabilir. Cihazın yanma yani çalışma ayarları vardır. Bu ayarlar kullanıcı veya servis ekiplerince değiştirilir, doğru bir ayarlama yapılmazsa Kombi Patlamalı Yanıyor sorunu yaşanabilir.

Gaz sistemi açısından en önemli parçalardan biri gaz valfidir. Gaz valfi; şebekeden gazı alır ve almış olduğu gazın bir kısmını brülöre gönderir. Brülörde yanma oluşur. Brülörde oluşan yanmada payı olan en önemli parça gaz valfidir. Gaz valfinin ilk ateşleme ayarında bozulma olabilir. Harici olarak kart, gaz valfine erken enerji yolluyor da olabilir. Gaz valfi bozuk olup yanma odasına gereğinden daha fazla gaz yollarsa bu durum da Kombi Patlamalı Yanıyor sorununa neden olabilmektedir.

Brülör kısmında yer alan ince uzun çubuk şeklinde parçalardır. Bir tıkanma meydana geldiğinde veya parçalardan biri/ikisi bozulduğunda kombi yanmada zorlanır. Beklenen randıman alınmayacağı gibi kombide çalışırken patlamalı yanmaya benzer “pat, pat” şeklinde bazı sesler çıkabilir.

  • Baca tıkanmış olabilir.

Kombiniz bacalı ise baca zamanla kullanıma bağlı tıkanmış veya uzun zamandır bakım yapılmadan kullanılmış olabilir. Bacada bir tıkanıklık söz konusu ise sorun baca temizliği ile çözümlenebilir. Cihazınız hermetik veya yoğuşmalı ise dışarı uzanan hava akım borusunda kuşluk yoksa içeri giren bir cisim, canlı veya materyal hava akım borusunu tıkamış olabilir. Bu duruma bağlı Kombi Patlamalı Yanıyor olabilir.

  • Fan bozulmuş olabilir.

Hermetik ve yoğuşmalı kombilerde bulunan fan; atık gaz devresinde/hava akışında bulunan bir parçadır. Görevi; dış atmosferden yanma için lazım olan havayı içeri almak, atık gazı da yanma sonrası dışarıya göndermektir. Dışarıdan temiz hava alırken hava ile beraber toz, pislik gibi birçok şeyi içeri çekebilmektedir. Toz ve pislikler zaman içerisinde fan motorunun kanatlarına yapışabilir. Bu durum ise tıkanmalara sebep olur. Kart fan motoruna enerjiyi olması gerekenden daha geç yollayabilir. Bu durum da kombinin ateşlemeye geçmeden önce yanma odasına yeterli şekilde oksijen çekememesi sebebiyle patlamalara neden olur. Bu durum ise kombi sıcak su kullanımındayken olabileceği gibi ısıtma konumunda da olabilir.  Kombi Patlamalı Yanıyor durumu fanın atık gazı dışarı atamaması sebebiyle de meydana gelebilmektedir.

Belirtilen bu durumlar; kombinin normal çalışma süresinden birkaç saniye kadar geç yanmasına neden olur. Bu durum gaz birikintisine sebep olur ve kombi aslında bu sebeple patlamalı şekilde yanar.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?