Bikombici

Demirdöküm F12 Arızası

Demirdöküm kombilerde F12 arıza kodu ile karşılaştıysanız ve bu sorunun sebep/sebeplerini merak ediyorsanız sayfamızı inceleyebilirsiniz. Demirdöküm F12 Arızası neden yaşanır ve servis öncesi ne yapmak gerekir? Tüm detayları sunduk.

Demirdöküm F12 Arızası

Demirdöküm F12 Arızası Nedir?

Arıza durumları kombi marka modeline göre değişmektedir.

Demirdöküm; Atron Condense, Nitron Condense, Neva, Nepto, Adonis, Atron, Nitron model kombilerde Demirdöküm F12 Arızası düşük voltaj sorunudur.

Servis Öncesi Ne Yapılabilir?

Kombiniz düşük voltaj hatası veriyorsa, kombiye veya daireye gelen voltaj düşük demektir. Yani 220-230 V olması gerekirken 165 V civarı voltaj ölçülüyor ve cihaz bu sebeple arızaya geçmiş.

Bu durumda kullanıcı olarak beklemelisiniz. Beklerken de cihazı kapatmamalı veya resetlememelisiniz. Çünkü cihaz otomatik reset konumunda olur.

Çok uzun süre beklediniz ancak değişen bir şey yok ise yani sorun aynı şekilde devam etmekte ise bu aşamada kombiyi kapatıp açmayı, resetlemeyi deneyebilirsiniz.

Kombi yine düzelmez arızaya geçer veya bu arıza çok sık yaşanırsa teknik servis yardımı almak gerekir.

Arızanın Sebepleri Nelerdir?

  1. Kombide sigorta/priz sorunu,
  2. Daire elektriğinde sorun,
  3. Topraklama sorunu,
  4. Kombi kart arızası.

DİKKAT! Kombi düşük voltaj arızası veriyorsa, bu sorunun tekrar etme olasılığı bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda önlem almak gerekir. Önlem amacı ile “kombi regülatörü” cihazı kullanılması tavsiye edilmektedir.

Demirdöküm; İsofast, Millennium Plus, Vinto, Themafast model kombilerde Demirdöküm F12 Arızası ekran kartı veya uzaktan kumanda paneli sorunudur.

Servis Öncesi Ne Yapılabilir?

Kesin sonuç elde edilemese de kombiyi resetlemek, arızadan çıkarmaya çalışmak gerekir. Arıza tekrar ettiği sürece işlem peş peşe en fazla 3 kez uygulanabilir. 3 reset sonrası yine de sonuç alınamıyorsa servis çağırmak gerekir.

Arızanın Sebepleri Nelerdir?

  1. Kullanıcı arayüz arızası,
  2. Varsa eğer uzaktan kumanda panelinde sorun,
  3. Kablo bağlantılarında kısa-açık devre sorunu.

Demirdöküm Atromix model kombilerde Demirdöküm F12 Arızası boyler sıcaklık sensörü kısa devre problemidir.

Servis Öncesi Ne Yapılabilir?

Kesin sonuç alınamasa da kombi resetlenebilir. Reset işlemi de peş peşe maksimum 3 kez tekrar edilmelidir. Sonuç alınamıyorsa teknik servis çağırılmalıdır.

Arızanın Sebepleri Nelerdir?

  1. Boyler sıcaklık sensörü arızası,
  2. Sensör gövdesinde sorun,
  3. Kablo demetinde açık-kısa devre sorunu olabilir.

Sunulan bilgiler sadece bilinçlenmeniz amacı iledir. Kombiye kendi çabalarınızla müdahale etmemenizi, her bir arızada olduğu gibi bu sorunda da teknik servis yardımı almanızı tavsiye ediyoruz.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?