Bikombici

Demirdöküm Aden 90 Ledi Yanıp Sönüyor

Demirdöküm Aden 90 Ledi Yanıp Sönüyor arızası hakkındaki tüm detayları, servis öncesi yapılması gereken tüm işlemleri bu makalemizde açıkladık. Bu sorunu yaşamakta olan herkes aşağıda sunulan bilgileri inceleyerek uygulayabilir.

Demirdöküm Aden 90 Ledi Yanıp Sönüyor

Demirdöküm Aden 90 Ledi Yanıp Sönüyor Neden?

Kombide başarısız ateşleme sorunu var. Ateşleme arızası olarak da adlandırılabilir. Bu demektir ki; ya dairede gaz yok ya da kombide alev oluşmuyor.

Servis Çağırmadan Önce Ne Yapılabilir?

  1. Daire ve bina içinde doğalgaz kontrolü.

Daire içinde özellikle de bir doğalgazlı ocak var ise kontrolü sağlanmalıdır. Ocağın yanıp yanmaması gaz kontrolünde önemlidir. Çünkü ocak da yanmıyorsa daire, bina içi doğalgazda bir sorun olabilir veya gaz vanaları kapalı olabilir. Ocak da yanmıyorsa önce ocak ve kombi yanındaki gaz vanaları kontrol edilmelidir.

İPUCU: Doğalgaz borusu ile doğalgaz vanası aynı hizaya dönük ise açık, T şeklinde ise kapalı demektir.

Bu ipucu ile ocak ve kombi yanında yer alan doğalgaz vanalarına bakmalı, kapalı olan doğalgaz vanalarını açmalısınız. Doğalgaz vanaları açık olduğu halde yine de ikisi de çalışmıyorsa daire dışında yer alan, daireye bağlı olan doğalgaz saati üzerindeki doğalgaz vanasına bakılmalıdır. Aynı şekilde kapalı durumda ise açık tarafa doğru çevrilmeli ve vana açılmalıdır.

Tüm doğalgaz vanaları açık ancak yine de ocakta yanma yok ve Demirdöküm Aden 90 Ledi Yanıp Sönüyor durumu varsa binada veya bölgede gaz kesintisi olabilir. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak önce kat sakinlerine danışmalı, onlarda böyle bir sorun olup olmadığını araştırmalısınız. Kat sakinlerinde de aynı durum söz konusu ise ya bina girişinde yer alan ana gaz vanası kapalıdır ya da bölgede bir çalışma vardır ve bu sebeple gaz komple bölge olarak kesilmiş olabilir. Bina gaz vanası kapalı ise açmalı, bölgedeki çalışma sebebiyle gaz kesintisi varsa çalışma bitene dek beklenmelidir.

UYARI! Bölgedeki çalışma sebebiyle gaz kesintisi yaşanıyorsa kombi açık bırakılmamalı mutlaka şalterinden ve gaz vanasından kapatılmalıdır.

Bölgede ve binada gaz kesintisi yok, doğalgaz saatinizde bir mühür var ise doğalgaz faturanızı geciktirmiş veya unutmuş olabilirsiniz. Yani gazınız faturanız sebebiyle kesik olabilir. Bu durumda faturanızı biran önce ödemeli, gaz açılışı için 187 doğalgaz hattını aramalı durumu bildirmelisiniz.

Bölgede ve binada gaz kesintisi yok, gaz vanaları açık ancak yine de ocak ve kombi çalışmıyorsa ya daireye gelen doğalgaz saatinde veya tesisatında sorun vardır ya da hem ocak hem de kombi bozuktur.

Daire içindeki doğalgazlı ocak çalıştığı halde kombi çalışmıyorsa bu durumda sorun doğalgaz ile alakalı değil kombi ile alakalıdır. Yani kombiniz bozuk, arızalı diyebiliriz.

  1. Demirdöküm Aden kombiyi resetleme.

Demirdöküm Aden kombilerin paneline baktığımızda 3 düğme olduğunu görürüz. Ekran bulunmayan bu modellerde sıcaklık dereceleri ve arıza kodları panelin üst kısmında yer alan ledler ile anlaşılabilir.

Demirdöküm Aden 90 Ledi Yanıp Sönüyor arıza durumunda kombiyi resetlemek gerekir.

  • Aden kombiyi resetlemek için açma/kapama ve konum seçme düğmesini “0 (sıfır)” konumuna getirmek gerekir. Düğme bu konuma getirildikten sonra birkaç saniye beklemek, sonrasında düğmeyi yeniden bir önceki konumuna getirmek gerekir. Aden kombi bu şekilde resetlenmiş olur.

Arızanın devam etmesi halinde reset işlemi bahsedildiği şekilde birkaç kez daha uygulanabilir. Kombi şalterinden kapatılıp açılabilir veya fişi çekilip yeniden takılabilir. Bu işlemler ile de resetlenmiş olur.

Aden kombi resetlendiği halde Demirdöküm Aden 90 Ledi Yanıp Sönüyor durumu devam ederse bu aşamada teknik açıdan servis çağırma vakti gelmiş demektir. Yani kombiye uzman servislerce müdahale gerekmektedir.

Demirdöküm Aden 90 Ledi Yanıp Sönüyor ise Sebepler Nelerdir?

Arızalı Olabilme İhtimali Olan Parçalar

Sunulan bu bilgilerden yola çıkarak kombiye kullanıcı veya işi bilmeyenler tarafından müdahale edilmemesi gerekmektedir. Her işte olduğu gibi bu işte de uzman yardımı almak şarttır.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?