Bikombici

Eca Proteus Kombi Su Basma

Eca Proteus model kombilerde düşük basınç durumunda su basma işlemi gerekmektedir. Eca Proteus Kombiye Su Basma işlemi nasıl uygulanır? Proteus kombide doldurma musluğu nerededir? Parça hangi renktir? Gibi soruların yanıtı da aşağıdaki yazımızda sunulmuştur.

Önemli Bilgi: Eca Proteus model eski ekranı olmayan, ledli kombilerde düşük basınç durumu halinde ledlerin yanma durumu şu şekildedir: L3 Yanmıyor, L4 Sabit Yanıyor, L6 ve L7 Hızlı Yanıp Sönüyor uyarısı ile karşılaşılır. Bu uyarı ile karşılaşıldığında tesisat basıncının düşük olup 1 bardan az olduğunu bilmek gerekir. Bu aşamada Eca Proteus Kombi Su Basma işlemi uygulamak gerekir.

Eca Proteus Kombi Su Basma

Eca Proteus Kombi Su Basma

Kombi tesisatına ancak su doldurma musluğu ile su basılabilmektedir. Bu sebeple de parçayı bulmak, nasıl kullanılacağını bilmek, bu konuda bilinçli olmak gerekir.

 • Eca Proteus model ekransız eski ledli kombilerin sol altına doğru eğilip bakın. Orada yan yana 2 adet musluk göreceksiniz. Bu musluklar bazen kırmızı mavi bazen açık-koyu mavi bazen de mavi siyah olabilmektedir. Değişiklik göstermesindeki sebep ise daha öncesinde parçanın değiştirilmesi ile alakalıdır.
 • Bu iki musluktan sağdaki (kendi sağınızdaki) her zaman için doldurma musluğudur. Yani işlemi yapmak için kullanmanız gereken musluk.
 • Parçayı bulduğunuza göre şimdi kullanma zamanı. Parçayı sol yöne doğru yavaş bir şekilde çevirin.
 • Çevirdiğinizde kombiden su sesi geldiğine şahit olacaksınız. Bu parçanın görevini gerçekleştirdiğini, sizin de doğru parçayı çevirdiğinizi belirtir.
 • Su sesi duyduktan sonra kombi panelinin sağ altında yer alan yuvarlak göstergeyi takip etmelisiniz.
 • Gösterge 1 ile 2 barın ortasına yani 1.5 bara geldiğinde doldurma musluğunu kapatmalısınız. Bu sayede Eca Proteus Kombi Su Basma işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmış olur.

Eca Proteus Kombi Su Basma işlemi sonrasında kombiniz çalışmasına kaldığı yerden devam edecektir. Ancak işlem her zaman sanıldığı kadar basit işlemeyebilir. Karşımıza anlık veya ilerleyen zamanlarda aksaklıklar çıkabilir.

Servis Çağrılması Gereken Durumlar

 1. Doldurma musluğu kırık veya kırılmışsa,
 2. Doldurma musluğu çevrilmiyor, sıkışmışsa,
 3. Doldurma musluğu çevrildiği halde su sesi gelmiyorsa,
 4. Doldurma musluğu çevrildiğinde su sesi geliyor fakat basınç göstergesi sabit kalıyorsa,
 5. Basınç yükseldiği halde cihaz çalışmıyor veya düşük basınç arızası devam ediyorsa,
 6. Bu işlem çok sık uygulanıyorsa (basınç sürekli düşüyorsa) mutlaka servis yardımı alınmalıdır.
Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?