Bikombici

Oda Termostatı mı Termostatik Vana mı?

Oda Termostatı mı Termostatik Vana mı? konusunda bilgi aktarmadan önce dilerseniz öncelikle oda termostatı nedir? termostatik vana nedir? Sizleri bu konuda bilgilendirelim. Tasarruf amaçlı oda termostatı kullanmak mı daha iyi? yoksa termostatik vana kullanmak mı daha iyi? bu konuya değinelim.

Oda Termostatı mı Termostatik Vana mı?

Oda Termostatı Nedir? Nasıl Çalışır?

Kablolu ve kablosuz çeşitleri ile hemen her kombiye kullanım açısından uyum sağlayan üründür. Hem konforlu hem de tasarruflu ısıtma sağlar. Kombiye bağlantısı yapılan oda termostatı konut veya işyerinde en çok kullanılan odaya monte edilmekte veya asılmaktadır. Ürün üzerinde yer alan ısı sensörü, ürünün takılı olduğu odadaki sıcaklığı ölçmektedir.

Kombi kalorifer sıcaklığı yüksek dereceye alınır ve kombi kışın unutulur. Isı ayarlaması ise bu aşamadan sonra oda termostatı üzerinden yapılmaktadır. Oda termostatından ayarlanan sıcaklık düştüğünde kombi çalışır ısıtma gerçekleşir, sıcaklık yükseldiğinde kombi durur ve ısıtmayı da durdurur. On/Off özellikli oda termostatları dur/kalk şeklinde çalışır. Modülasyon özellikli oda termostatları da ayarlanan ısıya gelmeye yakın alevi düşürür, birden soğutma sağlamaz, ısı yavaş yavaş düşer.

Ortam ayarlanan sıcaklıktan düşük olmadığı sürece kombi çalışmaz, sıcaklık düştüğünde kombi çalışır. Bu özelliği sayesinde oda termostatı; doğru seçim yapılırsa, doğru odaya monte edilirse konforlu ve tasarruflu hale gelebilmektedir.

Oda Termostatı mı Termostatik Vana mı? sorusunun yanıtını bir de termostatik vana hakkındaki bilgileri açıklayarak sunalım…

Termostatik Vana Nedir? Nasıl Çalışır?

Peteklerin sıcak su girişine takılan aparattır. Ortamın sıcaklığını belirlenen ısıda tutmayı amaçlar. Oda sıcaklığını ölçme görevinde olan termostatik vanalar,  sizin ayarladığınız sıcaklığa geldiğinde peteğe gelen sıcak suyu engeller yani durdurur. Bu sayede kombi gereksiz yerine enerji tüketimi yapmamış olur.

Özellikle de konut içinde çok sık kullanılan odalar varsa kullanımı gerekmektedir. Aynı şekilde az kullanılan odalar varsa yine kullanımı gerekmektedir. Çünkü kullanıcı bu şekilde istediği odayı istediği sıcaklığa getirebilmektedir. Üzerinde 0-5 arası kademe bulunmakta ve marka model çeşitliliğine bağlı olarak ısı kademelerine ait olan sıcaklık dereceleri farklı olabilmektedir.

Oda Termostatı mı Termostatik Vana mı Daha İyi?

Dairenizde ısı kaybı varsa oda termostatı kullanmak sağlıklı verim almanızı sağlar. Ancak ortam sıcaklığı sürekli düşeceği için bu durumda tasarruf sağlayamayacağınızı belirtmek isteriz. Çünkü oda termostatı üzerinden ayarlanan sıcaklık neyse kombi o odayı o sıcaklıkta tutabilmek için çalışır. Bu aşamada kombiye sürekli çalış komutu gidebilir ve kombi tüketimi bu sebeple artırabilir.

Termostatik vana da büyük olan dairelerde veya kullanılmayan odaların, bebek veya yaşlıların olduğu evlerde tercih edilmektedir. Bu sayede kullanıcı istediği odayı istediği ısıda tutabilmektedir.

İhtiyaç durumunuza göre her iki ürün de sağlıklı ve verimlidir. Hangisini isterseniz tercih edebilirsiniz. Bu aşamada önemli olan sizin seçiminiz, dairenizin ve binanızın özellikleri, seçim yapacağınız ürünün kalitesi ve işlevidir.

Oda Termostatı mı Termostatik Vana mı? sorusunun yanıtı umarım akıllarınızdaki soru işaretlerini yavaş yavaş kaldırmıştır.

Oda Termostatı ile Termostatik Vana Aynı Anda Kullanılır mı?

Bize kalırsa her iki ürünün işlevi farklı olduğu için aynı anda kullanılamaz. Biri kombi üzerinden bağlantı yapılarak bir odaya takılıyorken diğeri talep edilen petek veya peteklere takılarak bağımsız tamamen kullanıcı talebi üzerine ısıtma sağlar.

Oda tetmostatı takılı olan odadaki peteğe termostatik vana takılacaksa veya takılmışsa eğer; termostatik vana ısı ayarı mutlaka en son kademede (genellikle 5.kademede) olmalıdır. Aksi halde kullanımı önerilmemektedir.

Çünkü bu gibi durumlarda ortam oda termostatı üzerinden yapılacak ısı ayarına göre mi yoksa termostatik vana üzerinden yapılan ayara göre mi çalışacak?

Oda Termostatı mı Termostatik Vana mı? konusunda daha fazla sorunuz var ise çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

Tüm Yorumlar (1 Yorum)

    Gürel köşkdereli

    ege bölgesinde 190 metre kare dubleks Evimalt katta 8.00 metre Petek 2 adet havlupan var üst katta 5.20 metre Petek bir âdet havlupan mevcut evim güney, doğu, kuzey cepheli güney cephe cam giydirme salon ve üst yatak odası güney cepheli cam giydirme olduğu için en ufak güneş görünce sıcak oluyor bu iki odada ikişer adet Petek mevcut ve peteklerde termostatik vana taktım mutfak güney ve doğu cepheli burada da bir petek ve bir âdet havlupan mevcut petekte termostatik vana taktım üst kat arka oda kuzey cepheli bir âdet Petek var alt kat misafir yatak odası kuzey cepheli bir âdet Petek mevcut ve petek te termostatik vana takılı oturma odası doğu ve kuzey cepheli bir âdet Petek mevcut birer âdet üst ve alt koridor da birer tane Petek mevcut üst ve alt banyodada havlupan mevcut kombim Demirdöküm nitromix 35 kW ve exacontrol 7 r kablosuz oda termostatım var oturma odası doğu ve kuzey cepheli olduğu için oda termostatını oraya koymak istiyorum alt yatak odasında ki termostatik vana yı 18 dereceye ayarlamayi düşünüyorum diğer termostatik vanalar ı da 21-22 derece arasında ayarlamayı düşünüyorum ön odalar ve mutfak çabuk isinacagi için termostatik vana petekleri kapatacagi için sıcak Su arka odalara yoneleceğini düşünüyorum oturma odasında istenen sıcaklığı ulaşacağına inanıyorum bu yapacağım işlem doğru mu oda termostatını üst katta ki koridora mı koymaliyim ve sizlerin bu konuda ki fikirlerinize ihtiyacım var kombiyi kaç derecede calistirmaliyim.saygilarimla
    Gürel köşkdereli

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?