Bikombici

Evin Büyüklüğüne Göre Kombi Seçimi

Evin Büyüklüğüne Göre Kombi Seçimi; Kombi satın almak isteyen kombiler ileride sorun yaşamamak, doğru seçim yapmak ister. Ancak her zaman istediği gibi olmaz. Bu makalemizde evin büyüklüğüne göre kombi seçimi konusunda detaylı bilgileri aktardık. Hemen inceleyebilirsiniz.

Evin Büyüklüğüne Göre Kombi Seçimi

Kombi Kapasitesi Neye Göre Değişir?

 • Binadaki yalıtım,
 • Binanın baktığı cephe,
 • Dairenin metrekaresi,
 • Daire içindeki banyo sayısı,
 • Dairenin bulunduğu kat.

Gibi etmenlere bağlı olarak değişmektedir.

En Az Yakan Kombi Hangisi?

En az yakan kombi tam yoğuşmalı kombidir.

Çünkü;

Yoğuşmalı kombilerde; yanma sonucu çıkan gazın kombi içinde yeniden çevrilmesi ile hem ısı hem de bir miktar kadar doğalgazdan tasarruf sağlanmaktadır. Yoğuşmalı kombi günümüzde hem büyük hem de küçük dairelerde kullanılabilmektedir. Tercih konusunda daire büyüklüğü pek önemli değildir. Ancak cihazın tam yoğuşma sağlaması için dairenin büyük, petek uzunluğunun fazla olması gerekir.

Bu sebeple tam yoğuşma sağlanması için 8m ve üzeri petek kullanımı gerekir. Yani yoğuşmalı kombi ortalama %35 kadar tasarruf sağlayabilmektedir.

Marka model konusunda kombi satışı yapan bayilerle konuşmanız, bilgi alışverişi yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Servisler genellikle satış yapmadığı için ve her marka modelden her tür arıza geldiği için bir öneride bulunamazlar. Evin Büyüklüğüne Göre Kombi Seçimi konusunda bu sebeple servislerden çok net bilgi alabileceğiniz söylenemez.

Evin Büyüklüğüne Göre Kombi Seçimi

 1. 70 m² ye kadar olan dairelerde 17 kW lık kombi idealdir. (1-7 m arası kaloriferi ısıtabilir)
 2. 70-120 m² arası olan dairelerde 20 kW lık kombi idealdir. (8-9 m arası kaloriferi ısıtabilir)
 3. 120-150 m² arası olan dairelerde 24 kW lık kombi idealdir. (10-11 m arası kaloriferi ısıtabilir)
 4. 150-180 m² arası olan dairelerde 28 kW lık kombi idealdir. (12-13 m arası kaloriferi ısıtabilir)
 5. 180-200 m² arası olan dairelerde 30 kW lık kombi idealdir. (14-15 m arası kaloriferi ısıtabilir)
 6. 200 m² ve üzeri olan dairelerde 35 kW lık kombi idealdir. (15-16 m arası kaloriferi ısıtabilir)

Daireniz yukarıda belirtilen kapasiteye göre arada veya sınırda kalıyor ise; her zaman bir üst kapasite seçimi yapmak mantıklıdır.

Belirtilen hesaplamalar ortalama hesaplardır. Ancak yine de seçim durumu; evin hangi cephede yer aldığına, binanın kaç katlı olduğuna, binadaki ısı yalıtımı durumuna, daire içinde bulunan peteklerin enine göre değişebilmektedir.

Bir kombi seçiminde kapasite hesabı yaparken; sadece o evin metrekaresini bilerek buna göre bir tercih yapmak doğru olmamaktadır.

Örneğin;

Dairenizin 120 m² olduğunu varsayalım,

Daireniz kuzey cephede ise; kombinin ısıtma alanı yaklaşık 15 m² kadar düşerken petek uzunluğu da 2 m kadar azalmaktadır.

Yani; normalde daireniz için 20 Kw lık bir kombi idealken, daireniz kuzey cephede olduğu için 24 Kw lık bir kombi dairenizi anca ısıtır ve beklentinizi anca karşılar.

Dairenin güneş almayan bir tarafta olması bu örnekle de anlaşıldığı gibi kombi kapasitesinin yüksek olmasını gerektirebilmektedir.

Evin Büyüklüğüne Göre Kombi Seçimi konusunda,

Bir örnek daha vermek gerekirse;

Aynı büyüklükte olan tek katlı normal bir daire ile dubleks dairedeki kombilerin kapasitesi aynı olmaz.

120 m² olan bir kombi için 20.000 kcal/h lık kombi idealdir. Ancak 120 m² olan bir dubleks daire için 24.000 kcal/h kombi ideal olmaktadır.

Çünkü tek katlı dairede tesisattaki suyun dolaşımı daha rahattır. Ancak daire dubleks olduğunda kombi üst veya alt nereye monte edildiyse diğer kata suyu iyi şekilde dağıtmayabilmektedir. Bu sebeple bir üst kapasite seçimi daha doğru olur ve ileride de bu sebeple sorun yaşanmamış olur.

Bu örneklerden de anlaşıldığı gibi Evin Büyüklüğüne Göre Kombi Seçimi konusu sadece dairenin metrekare cinsinden büyüklüğüne göre tercih edilmemelidir. Yukarıda en başta belirttiğimiz birçok etmen kombi kapasitesini farklı kılmaktadır. Bu sebeple de naçizane önerimiz; kombi seçimi yaparken bir mühendislik firmasından proje çizimi konusunda yardım almanız ve bu seçimi uzman desteği ile yapmanızdır.

Paylaş:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?